Poláci zuří: Český alkohol zabíjel, naše jídlo ne

Varšava/Praha - Polské zemědělce rozčílilo nařízení českých úřadů bedlivěji kontrolovat polské potraviny. Chtějí si proto stěžovat u Evropské komise. Podle českých úřadů se ale kontroly netýkají pouze polských potravin a že měří všem stejným metrem.

Ilustrační foto
doporučujeme

„Neslyšel jsem nikdy o Čechovi, který by zemřel na otravu polským jídlem. Avšak několik Poláků zemřelo po vypití českého alkoholu, který se prodával nejen v České republice, ale také v Polsku," řekl dnes agentuře IAR polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Poukázal na metanolovou aféru, která si nejen v Česku vyžádala několik přes pět desítek životů. Následně dodal, že neslyšel o Čechovi, který by se otrávil polským jídlem. 

O údajných zpřísněných kontrolách polských potravin českými úřady prý už ministr informoval Evropskou komisi. Kontrol se neobává, nechce ale připustit, aby se týkaly potravin pouze z jedné země. České zemědělství podle Sawického neprošlo reformou, je méně efektivní než polské, a proto jsou prý polští výrobci jsou v Česku šikanováni.

Polská média dnes informují o tom, že Odbor kontroly, laboratoří a certifikace Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vydal zvláštní pokyn, podle kterého mají být právě polské potraviny zvlášť důkladně kontrolovány. Pod pokynem je prý podepsán šéf odboru Jindřich Pokora. Polská média zdůrazňují, že o potravinách z jiných zemí se dokument nezmiňuje.

Ministr zemědělství Marian Jurečka celou věc komentoval na sociální síti. "Chtěl bych jasně říci, že naše dozorové orgány měří všem stejným metrem! A není pravda, že se více zaměřujeme na zboží z Polska," uvedl.

Ministr Marian Jurečka se ostře ohrazuje proti tvrzení, které se objevilo v některých polských médiích, že se české dozorové orgány při kontrolách diskriminačně zaměřují výhradně na polské potraviny. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) stejně jako Státní veterinární správa (SVS) kontrolují potraviny českých i zahraničních výrobců, přičemž se zaměřují primárně na jejich kvalitu a bezpečnost.

„Neexistuje žádný diskriminační pokyn, který by našim kontrolorům nařizoval zaměřit se výlučně na potraviny jedné země. Bez rozdílu kontrolujeme zboží českých i zahraničních výrobců. Samozřejmě na země, ze kterých na náš trh přichází velké množství potravin, připadá více kontrol než na zboží ze zemí, které k nám dovážejí potraviny jen minimálně. Podle počtu kontrol je ale jasné, že nejčastěji dozorové orgány prověřují potraviny českého původu," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Sortiment čerstvého ovoce a zeleniny, který jako cíl údajně diskriminačních kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce uvádějí některá polská média, inspekce aktuálně sleduje kvůli dodržování vládního nařízení přijatého 3. října. Podle něj musí dovozci nahlašovat dovoz 48 hodin před příjezdem na místo určení, tedy na český trh. Od 3. října přivezli dovozci 23 543 dodávek čerstvého ovoce a zeleniny, u kterých provedla SZPI 5 213 kontrol. Přitom odhalila 9 nevyhovujících šarží potravin a to konkrétně z Polska, Rakouska a Německa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama