Polsko ruší zákaz rituální porážky, židé si stěžovali

Varšava - Polská židovská obec si u ústavního soudu stěžovala na zákaz rituálních porážek zvířat. Porota jim dala za pravdu, nařízení prý bylo protiústavní.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle rozhodnutí ústavních soudců neexistuje důvod pro zákaz rituální porážky, společnost prý totiž akceptuje i běžnou porážku masných zvířat a neexistuje údajně vědecký důkaz, že by zvířata při rituální porážce více trpěla. Polská ústava navíc zaručuje v zemi náboženskou svobodu, kterou by zákaz porušoval, a svoboda vyznání je podle soudců nadřazena ochraně zvířat.

Soudkyně Maria Gintowtová-Jankowiczová upozornila, že rozhodnutí pléna nebylo jednomyslné. Vzalo však prý v potaz i legislativu okolních evropských zemí, které rituální porážku židům a muslimům vesměs povolují.

Konzumace masa označovaného jako košer nebo halál je základní součástí pravidel židovské, respektive muslimské víry. Oba druhy masa Polsko v minulých letech také vyváželo, například do Turecka, Egypta, Íránu a Izraele.

Židé dodržují při porážce zvířat speciální pravidla. Pro kuchyňské použití jsou do pokrmů přípustná pouze speciálně upravená masa ryb, drůbeže a hovězího. Vepřové maso je z jídelníčku vyloučeno. Zvěř musí být poražena rituálně a pod dohledem rabína. Porážka probíhá tak, že zvířeti je useknuto hrdlo jedním řezem.

Důležité je, aby byla krev kompletně oddělena od těla. Tuto úpravu provádí řezníci, zvaní "šochot". Následuje zkouška interních nesouměrností zabitého kusu. Až pokud živočich uspěje, je mu dána pečeť schválení. Takto poražené zvíře se označí "košér".

Košér pravidla dodržují Židé i při konzumaci mléčných produktů. Ta zapovídají kombinaci masa a mléčných produktů v jednom pokrmu. Mezi požitím mléčného výrobku a masa si židé musí umýt ruce a propláchnout ústa. Mléčný výrobek je povoleno požít až za 6 hodin po konzumaci masa, informuje zivotni-styl.wz.cz.

Témata: Polsko | židé
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama