Gauck sjel východní Němce: Za zločiny komunismu může i mlčící většina

Berlín - Německý prezident Joachim Gauck je známý svým nesmlouvavým postojem ke komunismu. Dnes prohlásil, že v bývalé NDR neproběhla katarze a že by si lidé měli uvědomit, že i oni sami se na zločinech komunismu svým způsobem podíleli.

Joachim Gauck, německý prezident
doporučujeme

Gauck přiznal, že mnoho východních Němců bylo zklamáno výsledkem procesů s představiteli Jednotné socialistické strany Německa (SED), která v NDR totalitně vládla, a s příslušníky tajné policie Stasi. "Bezpráví spáchané v NDR často nebylo soudně potrestáno," řekl.

"Ne každá vina patří před soud. Existuje i morální vina. Nebo politická odpovědnost, ta také před soud nepatří a posoudit ji musí veřejnost," uvedl ale německý prezident.

Podle Gaucka chybí společnosti v bývalé NDR stejný druh katarze, jakým si prošlo západní Německo po druhé světové válce, když si většina společnosti musela uvědomit, že měla svůj díl viny na zločinech nacismu. "Je třeba říct obětem SED, že sice tehdy byly v menšině, ale že měly pravdu," řekl Gauck s tím, že tehdejší mlčící nebo spolupracující většina si musí uvědomit, že stála na špatné straně.

Německý prezident také vyzdvihl činnost úřadu, který dokumentuje činnost Stasi. "Je třeba ukazovat lidem fakta, aby se na ně podívali a pochopili je. Aby nesnili o krásných letech na letních táborech," řekl a dodal: "Lidé vždy říkají: Nebylo přece všechno tak špatné. Ale to se dá říct o každém režimu. I za Hitlera existovala láska, hezká hudba a příjemné léto."

Stasi (Ministerium für Staatssicherheit) byla uznávána jako jedna z nejefektivnějších výzvědných organizací na světě. Motto Stasi znělo „Schild und Schwert der Partei" (Štít a meč strany), což ukazovalo na přímé spojení s Jednotnou socialistickou stranou Německa.

Ministerstvo bylo založeno v únoru 1950. V listopadu 1989 přejmenováno na Úřad pro národní bezpečnost a o měsíc později zrušeno. Dlouholetým šéfem Stasi byl Erich Mielke, který byl podobně jako Erich Honecker v říjnu 1989 odstraněn z vedení SED a vyloučen ze strany. V 90. letech byl Mielke za své zločiny souzen, odsouzen byl však za vraždu, jíž se dopustil v roce 1931.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 15:11 Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama