Epidemie eboly si už vyžádala více než 6 tisíc obětí

Ženeva - Epidemie eboly si dosud vyžádala 6388 obětí, nakaženo bylo 17.942 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Velké množství nakažených přibylo v posledních dnech zejména v západoafrické Sieře Leone.

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bývalá britská kolonie zaznamenala během minulého týdne 397 nových případů, což je třikrát více než v dalších dvou nejvíce postižených zemích, Libérii a Guineji dohromady.

WHO již v pondělí uvedla, že více než polovina obětí v západní Africe sice zemřela v Libérii, experti jsou ale přesvědčeni, že při sedmdesátiprocentní úmrtnosti v Sieře Leone bude mrtvých v této zemi mnohem víc, než kolik zatím uvádějí oficiální statistiky.

Pouhých 15 obětí zemřelo v jiných zemích než je právě Libérie, Sierra Leone a Guinea.

Virus Ebola se přenáší především tělesným kontaktem s nakaženou osobou, případně kontaktem s masem divokých zvířat. Prvotní symptomy, které se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení, jsou neurčité, nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selháni funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení.

V konečných fázích může docházet ke krvácení z očí a epileptickým záchvatům. Zda pacient přežije, záleží na jeho fyzické kondici a kmenu viru. Proti nákaze dosud neexistuje žádná účinná vakcína ani léčba, z nakažených umírá 25% - 90%.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama