USA mají malér: Spojenci zprávu o mučení nestrávili, Rusko v šoku

Londýn/Ankara - Američtí spojenci, mezi nimi především Turecko a Velká Británie, dál ostře kritizují brutální výslechové metody CIA. Zpráva o praktikách agentů šokovala také Rusko.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Doufám, že Spojené státy, náš přítel a spojenec, už podobné akce nebudou opakovat," prohlásil dnes šéf turecké diplomacie Mevlut Cavusoglu v Ankaře po setkání se slovenský protějškem Miroslavem Lajčákem.

Podle slovenského ministra zahraničí se o těchto "nepřijatelných výslechových metodách" vědělo již předtím, než byla zveřejněna senátní zpráva. Její publikaci však Lajčák ocenil s tím, že je prvním krokem, kterým se "Spojené státy distancují od těchto praktik".

Podle druhého muže britské vlády Nicka Clegga mučení nijak nepřispělo k tomu, že by se západní svět cítil bezpečnější. Británie se musí ujistit, že její agenti nebyli přítomni při výsleších, během nichž se používaly násilné metody, uvedl dnes Clegg.

Psali jsme:  

Britské tajné služby MI5 a MI6 byly opakovaně obviňovány z podílu na brutálním zacházení s vězni podezřelými z terorismu, vždy ale bez důkazu. Clegg veřejnost ujistil, že v současnosti k podobným výslechům nedochází, mělo by se však podle něj vyšetřit, zda se tak nedělo bezprostředně po 11. září 2001.

"Stejně jako všichni ostatní se chci dozvědět pravdu," řekl britský vicepremiér. Ministerský předseda David Cameron praktiky popsané americkou zprávou odsoudil už dříve.

Podle ruského ministerstva zahraničí zpráva ukazuje na nekontrolované porušování lidských práv Spojenými státy. Ministrův zmocněnec pro lidská práva Konstantin Dolgov v dnešním prohlášení označil odhalení za "šokující" a uvedl, že závěry zprávy jsou "v protikladu ke snahám USA sloužit jako příklad demokracie".

Moskva, která si od Západu vysloužila kritiku za porušování práv ruských občanů a je s Washingtonem dlouhodobě ve sporu kvůli ruskému porušování územní celistvosti Ukrajiny a podpoře tamních separatistů, rovněž vyzvala nevládní organizace, aby usilovaly o zveřejnění plného textu zprávy, z jejíchž 6700 stran bylo odtajněno necelých 600.

Na mučení a špatné zacházení v ruských věznicích upozornila i organizace Amnesty International (AI). Podle ní jde o porušování národních i mezinárodních závazků a Rusko prý nevyvíjí dostatečné úsilí, aby tento problém řešilo. AI tvrdí, že ruská policie si mučením často vynucuje z podezřelých přiznání, a usnadňuje si tak práci s vyšetřováním a řešením případů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama