Uznání Palestiny? Švédsko spustilo vlnu, přidává se Portugalsko

Lisabon - Portugalský parlament dnes odhlasoval výzvu, aby vláda premiéra Pedra Passose Coelha uznala palestinský stát. Ruku pro ni zvedli nejen členové středopravé koalice, ale i opoziční socialisté.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podobné výzvy v minulých týdnech schválili poslanci hned v několika dalších evropských zemích. Začátkem prosince rezoluci k uznání palestinského státu odhlasovali francouzští zákonodárci, v listopadu totéž učinil španělský parlament a předtím i parlamenty v Británii a Irsku. Jako první západoevropská země uznalo Palestinu koncem října Švédsko.

Hlasování vstřícné k Palestině je naplánováno i v belgickém parlamentu, podle analytiků by se k vlně mohly přidat i poslanci v Rakousku, Dánsku, Finsku, Řecku, Itálii či Lucembursku, tedy v zemích, které v roce 2012 hlasovaly v OSN pro to, aby se Palestině přiznal status pozorovatele.

Parlamentní rezoluce jsou vesměs nezávazné a vlády se jimi nemusejí řídit. Mají ale symbolický význam. Zastánci uznání Palestiny se domnívají, že by to mohlo urychlit úsilí o mírové urovnání dlouhodobého konfliktu.

Diplomatické styky s Palestinci komunistické Československo udržovalo prostřednictvím našeho zastupitelství v Tunisu, kde bylo také hlavní sídlo OOP. Četné návštěvy palestinských představitelů v ČSSR velmi často vedené osobně Jásirem Arafatem ustaly teprve po politických změnách v roce 1989.

Změnu přinesla až návštěva Václava Havla na palestinském autonomním území v Betlémě v září 1997, na kterou českého prezidenta pozval Jásir Arafat. Od té doby se opět česko-palestinské kontakty prohloubily, což nakonec vedlo k otevření diplomatické mise České republiky přímo v Palestinské autonomii. Po vzoru dalších zemí Evropské unie tak došlo k vytvoření českého styčného úřadu na Západním břehu Jordánu v Ramalláhu, který je neoficiálním administrativním centrem Palestiny. Styčný úřad České republiky při palestinské národní samosprávě má podobnou náplň činnosti jako ambasáda, ale podle mírových dohod z roku 1993 se tak nazývat nesmí. V podstatě všechny země Evropské unie, které neměly generální konzuláty v Jeruzalémě, postupem času takové styčné úřady převážně v Ramalláhu vytvořily. Mezi zeměmi střední a východní Evropy bylo Česko první. Tento krok výrazně pozvedl úroveň česko palestinských vztahů.

Za připomenutí však stojí i fakt, že za pravicových vlád, hlavně Topolánkovy a Nečasovy, se česko-izraelské spojenectví více prohloubilo, což se někdy dělo i na úkor našeho vztahu k Palestincům. Nejvýrazněji se to projevilo na sklonku roku 2012, kdy Česká republika jako jediná evropská země hlasovala na půdě OSN proti rezoluci, která Palestinu povýšila na nečlenský pozorovatelský stát této organizace, informuje blizky-vychod.blogspot.cz.

Témata: portugalsko | palestina
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 15:11 Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Raab kritizoval EU za přístup k severoirskému protokolu

13.06.2021 13:12 Aktualizováno Britský ministr zahraničí Dominic Raab obvil Evropskou unii z "nevyrovnaného" přístupu k debatě o…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama