Desítky tisíc demonstrantů ve Varšavě: Volby jsou fraška, bouří se lidé. Pochod vede Kaczyński

Varšava - Předseda největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński a jeho stoupenci dnes pochodovali Varšavou, aby vyjádřili nesouhlas s výsledky místních voleb. Ty prý byly zmanipulovány.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejvíce křesel získala vládní Občanská platforma (PO), ačkoliv největší počet hlasů připadlo PiS. Příčinou této disproporce je způsob rozdělování mandátů.

Účastníci pochodu nesli polské vlajky a vykřikovali hesla jako "Ty volby jsou fraška" nebo "Nevěříme provládním médiím a novinářům". Protestu předcházel pietní akt, při němž centrem města zněla jména desítek Poláků, kteří během výjimečného stavu počátkem 80. let zahynuli.

"To je pochod především na obranu našich práv, práv občanů," řekl Kaczyński, který účastníkům poděkoval, že přijeli do Varšavy, protože prý ví, že jim v tom lidé, kteří jsou nyní u moci, bránili. "Dobře sloužíte státu," pochválil je šéf PiS.

Zdroj: YouTube

Pochodu vyjádřila podporu šestice biskupů polské římskokatolické církve. Podle mluvčího varšavského arcibiskupství ale nakonec církevní hodnostáři "ve jménu jednoty polského lidu" účast v akci odvolali.

Sčítání hlasů se v listopadu nebývale protáhlo kvůli technických problémům a neobvykle velká část hlasů byla neplatných, protože voliče zřejmě mátli hlasovací lístky a neoznačili je správně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama