Alergeny na jídelním lístku: Hospodští v zahraničí brblají. Co v Česku?

Paříž/Londýn - Nová směrnice EU o potravinách, která dnes vstoupila v platnost, obsahuje i nařízení pro restaurace. Ty musí zákazníky informovat o alergenech v jídle. Jak se jim další regule líbí?

Ilustrační foto

Nejlepším receptem, jak předcházet problémům, je podle italských a francouzských kuchařů komunikace se zákazníkem, nikoli stále nové svazující regule. Británie naopak nové nařízení vítá, protože alergikům velmi usnadní život. V Německu se prý na nařízení Bruselu dobře připravili, ale dnešní zběžný test prokázal spíš opak.

Šéfkuchař Jean Terlon z restaurace v Longjumeau u Paříže považuje evropské nařízení za zbytečné. "Nemusíme čekat na Evropu, abychom zákazníky informovali o riskantních alergenech. Direktiva je zbytečná," tvrdí Terlon, který má ve zvyku měnit recepturu pokrmů s ohledem na přání a zdravotní problémy hostů.

Podle Jane Seckerové-Jacobsové, majitelky hospody v Británii, je bruselská směrnice užitečná. "Zákazník by měl být informován a měl by dostat právě to, oč má zájem. I alergici mají právo pokrm si užívat stejně, jako ostatní lidé u stolu," soudí.

Kontrola asi deseti berlínských hostinců dnes ukázala, že nové nařízení zatím respektuje jen jediný. Populární restaurace Staendige Vertretung nabízející rýnské speciality informuje o alergenech na zvláštní tabuli. Ostatní hostince, které navštívil zpravodaj AP, prý o nařízení EU nevědí.

Madridský řezník Francisco Rubio o směrnici ví, ale nic prý měnit nemusí. "Máme povinnost tyto informace uvádět už léta kvůli hrozbě nemoci šílených krav," tvrdí. Majitelka sousedního potravinářského obchodu Teresa Baezová naopak informována nebyla. "Nikdo nic nepožadoval a nikdo nás neinformoval," řekla na svou obranu.

Novinka platí i pro fastfoody nebo třeba školní jídelny. „Alergeny by měly být uvedeny v jídelních lístcích. Měla by tam být samozřejmě vysvětlivka veškerých alergenů. My je uvedeme na skleněných tabulích, kde máme jídlo v naší provozovně vlastně napsané," popisuje pro ČRo šéfkuchař jedné z jídelen v centru Prahy, kde mají seznam alergenů napsaný u každého jídla zvlášť.

„V jídelních lístcích se nejčastěji objevila nová stránka se seznamem značek jednotlivých alergenů. V lahůdkářství přidali k pultíku s chlebíčky cedulky s upozorněním, v pekárně měli alergeny vypsané na papíře u prodavačky. Informace o alergenech ukazují také informační tabule v menze Masarykovy univerzity v Bohunicích," hlásila krátce po poledni reportérka Martina Pelcová z Brna.

Reportér Daniel Zach naopak zavítal do cukrárny v Jihlavě: „Ptal jsem se na seznam alergenů a obsluhující slečny jsem tím hodně překvapil. O tom, že ode dneška musí označovat cukrovinky nebo chlebíčky podle toho, které látky jsou škodlivé pro alergiky, vůbec nevěděly."

Témata: EU | Restaurace

Slovensko nabídlo Česku pomoc s ubytování lidí, organizuje sbírky

25.06.2021 11:15 Slovensko po ničivé bouři, která zasáhla ve čtvrtek Moravu, nabídlo Česku pomoc s ubytováním lidí.…

Naprostá zkáza, komentuje světový tisk řádění tornáda. Některá média dění…

25.06.2021 11:00 Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění…

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Související:

Právě se děje