Zaorálek ostře k Ukrajině: Bez reforem žádné peníze

Brusel - Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se dnes účastní zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu. Na okraj zasedání se v trilaterálním formátu setká se svým slovenským a rakouským protějškem. Ještě před jednáním ministr mluvil s novináři o Ukrajině.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
doporučujeme

Stěžejním diskusním tématem prosincové Rady bude aktuální bezpečnostní a politický vývoj v Sýrii a Iráku, jeho regionální dopady a implikace pro EU. Zvláštní představitel GT OSN pro Sýrii Staffan de Mistura seznámí Radu s nejnovějšími návrhy na řešení bezpečnostní situace v Sýrii.

V rámci přípravy prosincové Evropské rady ministři zahraničí vyhodnotí příspěvek EU ke zvládání následků epidemie eboly. V souvislosti s pravidelnou bilancí procesu rozšiřování EU se ministři budou zabývat vztahy EU se zeměmi západního Balkánu, zejména s Bosnou a Hercegovinou, informuje MZV ČR.

Peníze Ukrajině?

Konkrétní kroky ukrajinské vlády směrem k reformám jsou podle Zaorálka předpokladem k poskytnutí další finanční pomoci zemi. "Není pochyb o naší vůli pomoci. Ale, když říkáme, že vláda musí doručit konkrétní kroky, tak k nim skutečně musí dojít," řekl.

Zmínil například potřebu reformy bezpečnostních sil. EU žádá také reformy soudnictví, nebo energetické a hospodářské politiky. "Pomoc je možná pouze za předpokladu, že Ukrajina předvede, že bojuje s korupcí," poznamenal také.

Ukrajina už dala najevo, že kvůli zhoršujícím se ekonomickým vyhlídkám potřebuje, aby Mezinárodní měnový fond (MMF) rozšířil záchranný program. Ukrajinská ekonomika se propadá nejen kvůli krizi, ale také v důsledku konfliktu na východě země a ztráty Krymu, který je od jara součástí Ruska.

MMF už podle médií varoval západní země, že Kyjevu se nedostává asi 15 miliard dolarů (asi 337 miliard korun). Fond v dubnu schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v objemu 17 miliard dolarů (zhruba 382 miliard Kč). Z této pomoci Ukrajina zatím od MMF obdržela 8,2 miliardy.

Jako jeden z příkladů potřebných kroků Zaorálek zmínil například vybudování měřících zařízení průtoku plynu na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou. O podobné potřebě před časem v Bruselu hovořil také český vládní zmocněnec pro energetickou problematiku Václav Bartuška.

Podle českého ministra je celý proces komplikovanější, než že se EU rozhoduje, zda dá Kyjevu peníze. "Pokud se mluví o penězích, tak je to MMF, mezinárodní finanční instituce, které se zabývají různými stranami toho, co je třeba pokrýt na Ukrajině. Nejedná se o jednorázové půjčky," připomněl Zaorálek. Kyjev tento týden navštíví spolu se svými kolegy ze zemí visegrádské skupiny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama