EU plánuje investiční fond, čeká se bouřlivá debata. Přispěje i Česko?

Štrasburk - Evropská komise v lednu 2015 předloží návrh na vytvoření nového strategického fondu na podporu investic. Řekl to dnes šéf Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker. Z investičního plánu půjde podpořit i takové projekty, které by kvůli zvýšenému riziku nešlo financovat z „klasických“ evropských fondů. Podle evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnosti pohlaví Věry Jourové v tom spočívá hlavní vtip celé iniciativy, informuje EurActiv.cz.

Evropská Unie

Investiční plán EK, který by měl do evropské ekonomiky v příštích třech letech dostat až 315 miliard eur (8,7 bilionu Kč), bude jedním z témat nadcházejícího dvoudenního summitu EU v Bruselu. Jednat se ale bude také o Ukrajině.

Nový šéf komise představil investiční plán podpory hospodářského růstu EU na konci listopadu, v prvních týdnech svého pětiletého funkčního období. Počítá se vznikem Evropského fondu strategických investic, který by měl mít k dispozici kapitál 21 miliard eur (579 miliard Kč) z rozpočtu EU a peněz od Evropské investiční banky (EIB).

Juncker dnes prohlásil, že EU příslušný návrh zveřejní v lednu. Doufá, že se jej podaří brzy schválit tak, aby do poloviny příštího roku mohl být plně funkční. Pokud jde o otázku případných příspěvků vlád, nový fond by měl být nezávislý. "Jeho dopad by byl pochopitelně mnohem větší, kdyby do něj přispěly členské státy," uvedl Juncker. Několik zemí prý již naznačilo zájem tak učinit a šéf komise nyní čeká na konkrétní návrhy. "Nepotřebuji jen slova, potřebuji peníze," uvedl mimo jiné.

Minulý týden byl zveřejněn seznam asi 2000 projektů, kterých by se peníze mohly v příštích letech týkat.

Europoslanec Manfred Weber z politické formace lidovců, kam spadají i europoslanci zvolení za TOP 09 a KDU-ČSL, poznamenal, že zmíněný seznam připomíná spíše soubor přání, než seznam priorit. Belgičan Guy Verhofstadt z frakce liberálů, pod kterou se řadí i tuzemské Hnutí ANO, podotkl, že prioritu by měly mít investice do zemí, které provádějí strukturální reformy.

Česko v minulosti Junckerův balíček přivítalo, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale zároveň vyjádřil obavy, aby přeshraniční projekty podpořené v rámci nového plánu nekonkurovaly projektům ucházejícím se o spolufinancování ze strukturálních fondů EU.

Jourová, která v Sobotkově vládě vedla rezort pro místní rozvoj, v tom problém nevidí. „Bude na každém členském státu, aby zvážil, zda stáhne projekty ze zásobníků projektů pro evropské fondy a dá je pod investiční balíček," řekla redakci. „Odstranění rizika tak bude na členských státech, které musí zajistit, aby jeden fond nevytloukal druhý," dodala.

Kromě kroků na podporu skomírajícího růstu v EU by se na summitu v Bruselu mělo hovořit rovněž o pomoci Ukrajině, která zabředla do hluboké politické krize, především kvůli vztahům s Ruskem. Podle MMF bude Kyjev potřebovat 15 miliard dolarů.

EU, která od léta Ukrajině poskytla přes 1,3 miliardy eur v dlouhodobých půjčkách, však může pomoci jen v rámci svého rozpočtu, řekl Juncker. Ukrajinská prozápadně orientovaná vláda prý vyjádřila požadavek na dvě miliardy eur a EU jej musí být schopna splnit. "Členské státy budou muset přispět, protože EU to není schopna učinit, a dát nám větší flexibilitu v rozpočtu," uvedl mimo jiné.

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Španělsko se údajně chystá výrazně snížit DPH u elektřiny

21.06.2021 21:06 Španělská vláda se chystá snížit sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u elektřiny na deset z 21…

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

21.06.2021 20:44 Aktualizováno Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti…

Slovensko se chystá kvůli mutaci zpřísnit podmínky vstupu do země

21.06.2021 18:26 Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru připravuje zpřísnění pravidel vstupu do země…

Šíření mutace delta vnáší nejistotu do letních plánů v Evropě

21.06.2021 13:11 V Evropě se pomalu ale jistě usazuje koronavirová varianta delta a s ní také obavy ohledně vývoje…

Řecko zmírnilo podmínky vstupu na své území, uzná antigenní testy

21.06.2021 12:52 Řecko s platností od dnešního dne zmírnilo podmínky vstupu na své území. Lidem cestujícím z jiných…

V Rakousku poprvé od září nepřibyl žádný zemřelý po nákaze koronavirem

21.06.2021 12:47 V Rakousku poprvé od loňského září nepřibyl za den žádný zemřelý s covidem-19. Přírůstek nakažených…

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

Související:

Právě se děje