Dohodnuto: Česko poskytne Slovensku dokumenty StB

Bratislava - Přetahovaná o spisy s dob totality je u konce. Česko poskytne Slovensku archivní dokumenty StB, které se nacházejí na území ČR a které obsahují i informace o slovenských občanech.

ÚSTR
doporučujeme

Vyplývá to z dohody, kterou dnes v Bratislavě podepsal ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra a šéfka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková se šéfem slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) Ondrejem Krajňákem.

"Dohoda otevírá cestu k tomu, že kolegové z Ústavu paměti národa si vytipují nejdříve materiály, o které mají zájem - to, co se váže k slovenské společnosti v době komunistického režimu. Tam, kde je možnost předat originál či opis, budou předány tyto materiály touto formou," Hazdra.

Slovensko dostane z ČR také centrální registr svazků StB, kterým ÚPN podle Krajňáka nedisponuje. "Materiály budou prozatím k dispozicí pro vnitřní využití ÚPN. Je to zajímavé pro slovenskou stranu, aby naši badatelé nemuseli jezdit do Prahy," řekl novinářům Krajňák.

Podle Hazdry dohoda ohledně využití dokumentů pouze pro vnitřní potřebu ÚPN vyplynula ze vzájemných jednání. "Je to první krok, aby badatelé měli k dispozici základní vyhledávací pomůcky," řekl šéf českého ÚSTR.

Celkový rozsah předaných dokumentů na Slovensko v současnosti prý nelze odhadnout. Podle Ptáčníkové bude záviset na požadavcích ÚPN, který je obdobou ÚSTR.

Témata: Slovensko | StB | ústr
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama