Zbraně pro Ukrajinu? Polsko není proti, prohlásil Komorowski

Varšava - Dodávky zbraní pro Ukrajinu by dle Bronislava Komorowského neměly být problém. Polský prezident to dnes prohlásil na společné tiskové konferenci s šéfem Ukrajiny Petrem Porošenkem. Ten dnes zahájil dvoudenní návštěvu Polska.

Bronisław Komorowski (polský prezident) a Barack Obama (prezident USA)
doporučujeme

"Nikdy jsem neslyšel o žádném embargu na prodej zbraní Ukrajině," řekl Komorowski a dodal. "Pokud má Ukrajina zájem, tak je samozřejmě Polsko zcela přístupno jednáním (o vojenském kontraktu)."

Cesta pro dodávku zbraní na Ukrajinu se otevírá i v USA, kde Kongres minulý týden schválil zákon o podpoře svobody na Ukrajině. Právní předpis, který chce ještě tento týden prezident Barack Obama podepsat, zavádí i další protiruské sankce.

Komorowski také podle agentury PAP řekl, že plně rozumí touze Ukrajiny vykročit po té samé cestě, kterou si před 25 lety po pádu komunismu a rozpadu sovětského bloku vybralo Polsko. "Počítám s pokračováním velmi těsné a přátelské spolupráce a aktivit s cílem podpořit západní ambice Ukrajiny týkající se EU a NATO," dodal s tím, že je to důležitý úkol nejen pro Ukrajinu, ale i pro Polsko.

"Dnes, v tomto sále jsem se rozhodl, že má země opět nabere kurz směrem k integraci do euroatlantického bezpečnostního prostoru," řekl Porošenko. O Severoatlantické alianci se přitom ale konkrétně nezmínil. Ukrajinský prezident v polském parlamentu také poděkoval Polákům za "bratrskou pomoc" jeho zemi v době, kdy ji napadl nepřítel.

VIDEO: Polsko-litevsko-ukrajinská vojenská brigáda

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama