Brusel zpřísnil sankce: Krym je pro firmy a občany z EU tabu

Brusel - Evropská unie dnes oznámila už dříve avizované přitvrzení sankcí souvisejících s ruskou anexí Krymu. Občané a firmy z EU nebudou smět na poloostrově investovat či kupovat nemovitosti. Zákazu je ovšem víc.

Evropská Unie

Evropští turističtí operátoři nebudou nabízet turistické služby na Krymu či v Sevastopolu. Všechny lodě plující pod evropskými vlajkami budou moci v přístavech poloostrova kotvit jen v nouzových případech.

Zákaz platí od soboty, v pátek bude publikován v oficiálním věstníku EU. Pro už existující smlouvy týkající se lodní dopravy platí výjimka do 20. března. Sankce také zakazují investice do firem na poloostrově či tam vyvážet určité druhy zboží a techniky v oblastech jako je doprava, telekomunikace či těžba nerostných surovin. Ve stejných odvětvích začíná také platit zákaz poskytovat firmám z Krymu technickou pomoc nebo stavební či inženýrské služby.

Unie kvůli krizi zavedla několik druhů sankcí. V první řadě nyní už více stovce osob a několika firmám zmrazila evropské majetky a zakázala vstup na své území. Zdůvodněno je to porušováním územní celistvosti Ukrajiny a v případě Krymu také tím, že unie neuznává jeho anexi Ruskem. Omezen byl ale také export zbraní a určitých technologií do Ruské federace a především přístup ruských firem a bank na světové finanční trhy. Ruský prezident Vladimir Putin dnes novinářům řekl, že sankce přispěly asi 25 až 30 procenty k nynějším hlubokým ekonomickým potížím jeho země.

"Historická zkušenost pokrývající rozsáhlou množinu případů z minulosti totiž ukazuje, že sankce coby nástroj donucení fungují, resp. fungovat mohou. Naplněny přitom musí být dvě základní podmínky. Sankce je třeba kombinovat s dalšími, hlavně diplomatickými nástroji. A musejí působit po delší časové období. Jinými slovy, od sankcí nelze čekat zázračné účinky; a nelze je čekat hned," říká Ondřej Ditrych, pracovník Ústavu mezinárodních vztahů.

"Na úspěšnosti donucovacích prostředků se podepisuje i asymetrie zájmů – nakolik je která strana konfliktem motivována –, i pokud je ale vyšší zájem na straně toho, kdo donucuje, nezdá se šance na úspěšné donucení (v žargonu, compellence) statisticky zvlášť oslnivá," vysvětluje odborník.

"I když už k uvalení sankcí skutečně dojde (ten, kdo jimi hrozí, si zase nemůže dovolit uhnout, když jeho hrozby přijdou vniveč), není ale všechno ztraceno. Podstatná je trpělivost a součinnost s diplomacií. To znamená, že musí existovat vůle sankce zrušit, nebo aspoň suspendovat (podmíněně pozastavit jejich platnost) jako součást dohody s druhou stranou," dodal Ditrych.

Témata: EU | protiruské sankce | firmy

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Související:

Právě se děje