Rublová panika v Rusku zasáhne i Ukrajinu, obává se Sobotka

Praha/Brusel - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes přijel do Bruselu na poslední letošní summit EU. Mezi projednávanými body nechybí ani ukrajinská krize. Šéf české vlády se domnívá, že ekonomické turbulence v Rusku negativně dopadnou i na Ukrajinu, protože finanční sektor těchto dvou momentálně znesvářených zemí je značně provázán.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády

Pro současné potíže Ruska je podle předsedy české vlády klíčové, že ruské hospodářství se v minulých letech příliš jednostranným způsobem orientovalo na vývoz surovin. "Rusové se i z hlediska příjmů svého rozpočtu výrazně spoléhali na výnosy z prodeje ruských surovin a ty výnosy nebyly investovány dostatečným způsobem do dalšího rozvoje a modernizace ekonomiky," podotkl.

Ekonomické sankce spuštěné Evropskou unií a dalšími zeměmi vůči Moskvě podle Sobotky tento problém urychlily a komplikují refinancování ruského bankovního sektoru. To dál snižuje manévrovací schopnost ruské vlády reagovat na strukturální krizi domácí ekonomiky.

Sobotka dnes zdůraznil, že vždy hodnotil ne samotný vliv sankcí na ruské hospodářství, ale především jejich reálný dopad na politické kroky ruského vedení. Za nejdůležitější v tuto chvíli pokládá politický dialog mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a Putinem a obecně mezi Ukrajinou a Ruskem. "Právě v rovině ruského dialogu může být vyřešena bezpečnostní krize, která tady reálně existuje," míní totiž Sobotka.

Sobotka také reagoval na slova prezidenta Putina, který obvinil země EU a Spojené státy z konspirace proti Rusku. „Určitě z hlediska vlivu Evropské unie by bylo velmi pěkné, kdybychom mohli ovlivňovat světové ceny ropy a světové ceny plynu," řekl premiér.

Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Era Poštovní spořitelny, bude nejvážnějším důsledkem pro Česko přesah současných finančních potíží Ruska do výkonu reálné ekonomiky. V příštím roce lze prý očekávat výrazně slabší investiční aktivitu a obecně výkon ruského hospodářství. „Individuální firmy, které jsou hodně navázány na Rusko, mohou mít problémy. Myslím, že přesah do české ekonomiky celku ale nijak výrazný nebude, protože váha Ruska není přece jen nějak kritická," mini Bureš.

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje