Putin řídí, lidé zvrací. Rusko připomíná letadlo, udeřil polský disident

Varšava - Velmi kriticky se na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina vyjádřil v listu Gazeta Wyborcza jeho šéfredaktor a bývalý protikomunistický disident Adam Michnik. Podle jeho názoru to v ruské společnosti začíná vřít.

Vladimír Putin
doporučujeme

"Rusko připomíná letadlo: řídí jej jeden pilot a zbytek zvrací," vypráví moskevský sociolog. Většina lidí, s nimiž jsem hovořil, uvádí Michnik, měla podobný názor. "Putin už dozpíval svou píseň do konce," řekl mi přední ruský historik. Jiní ale v současnosti nevidí síly, které by jej mohly svrhnout. Co víc, pokud by měl Putinovo místo převzít vůdce vojenské lobby, ministr (obrany Sergej) Šojgu, byla by to změna k horšímu, obrat k totalitě.

Dnešní Rusko není totalitní stát, ale spíše absolutismem v stádiu úpadku. Z toho pramení spousta chaotických nápadů. Například předsedou vlády by se měl stát (bývalý ministr financí Alexej) Kudrin, aby bylo možné učinit z premiéra Dmitrije Medveděva hlavního viníka hospodářské krize.

Putin uvízl v pasti, kterou sám nastražil

Za zdánlivé mezinárodní úspěchy, jako byla anexe Krymu, platí Rusko vysokou cenu, ale peníze nemá a brzy mít nebude.

Z toho plynou názory, že zapotřebí je nový NEP (nová ekonomická politika - termín vztahující se k částečné liberalizaci poměrů po bolševické revoluci), jiní zase navrhují jinou fikci - parlamentní koalici.

Dobrodružství na Ukrajině může být pro Putinův režim stejně vražedné jako první světová válka pro cara Mikuláše či intervence v Afghánistánu pro sovětský režim. Putin nejspíše nestáhne vojska z Luhanska a Doněcka. Ale zmrazení konfliktu bude materiálně i politicky nákladné.

"Putin tvrdí, že krize v Rusku potrvá nejvýše dva roky. Není to ani první, ani poslední lež. Namlouvá lidem, že vše zavinili Američané, a zdá se, že sám věří v takový nesmysl. Jsou Rusové, kteří tato slova přijímají v dobré víře, že v obraně před Západem je třeba se semknout okolo vůdce. Ale ti samí lidé se nakonec zeptají, za co stojí vůdce, který zemi přivedl do konfliktu s celým světem," tvrdí Michnik.

Michnik působil jako poradce Lecha Walesy a v roce 1989 se s ním podílel na jednáních u kulatého stolu s představiteli komunistické moci. V prvních postkomunistických svobodných volbách v Polsku byl pak zvolen poslancem a tento mandát vykonával dva roky. Od roku 1989 je šéfredaktorem polského deníku Gazeta Wyborcza, který pomáhal založit.

Za svou činnost obdržel Michnik celou řadu významných ocenění. Titul doctor honoris causa (čestný doktorát) mu byl udělen na mnoha vysokých školách (například The New School for Social Research v New Yorku, University of Minnesota, Connecticut College, University of Michigan, Pedagogická univerzita v Krakově, Karlova univerzita v Praze), roku 2003 mu byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy a roku 2010 získal nejvyšší polské státní vyznamemání Order Orła Białego (Řád bílé orlice).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama