Klima se mění: Afrika vysychá, na enklávu Melilla se valí zbídačení uprchlíci

Mellila - Španělská enkláva na severu Afriky se každý den potýká s přívalem uprchlíků. Lidé utíkají nejen kvůli vojenským konfliktům ve své domovině, ale i před klimatickými změnami.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kamerunec Vincent (27) opustil svůj domov a vydal se směrem do Maroka. Žil více méně z toho, co našel na ulici nebo co mu dal někdo jiný. A pak se mu jednou povedlo překonat vysoký hraniční plot, který Melillu obklopuje, a dostat se tak na evropské území.

"Nebylo to vůbec lehké dostat se na druhou stranu," říká Vincent stále trochu lámanou španělštinou, kterou se učil během posledních devíti měsíců v Melille. "Policie tě bije obušky, když plot přelézáš," říká.

Zdroj: YouTube

Kromě bití ze strany pohraničních policistů kritizují organizace na ochranu lidských práv také to, že úřady migranty po zadržení jednoduše pošlou zpět, aniž by prověřovaly jejich nárok na udělení azylu. Tento postup chce navíc španělský parlament uzákonit.

Většina uprchlíků ale žádost o azyl vůbec nepodává. Doufají v jiný status - trpěné osoby. Tábor pro uprchlíky tu nabízí jen omezený prostor, Španělsko tak pravidelně převáží některé migranty na evropskou pevninu.

Podle vládních údajů se pokusilo od počátku roku přes exklávy Ceuta a Melilla do Španělska dostat 14.000 migrantů. Pouhé dva tisíce uspěly. Další dva tisíce - především ze Sýrie - prošly přes hraniční kontroly za pomoci zfalšovaných dokumentů. Jedná se o největší vlnu utečenců od roku 2005. Už tehdy mnozí v Melille hovořili o krizi. "Vše záleží na tom, co se děje v jejich domovských zemích," říká José Palazón, zakladatel organizace na ochranu lidských práv Prodein. "V poslední době to bylo kvůli tamějšímu konfliktu hodně Syřanů. Přicházejí ale i lidé z Mali, Středoafrické republiky a západní Afriky," dodává.

Když byla v roce 1951 přijata ženevská konvence o uprchlících, rizika spojená se změnami životního prostředí v subsaharské Africe nebyla zdaleka ještě tak patrná. Právě v této oblasti leží země, odkud pochází velká část migrantů, kteří se chtějí dostat přes Maroko a španělské exklávy do Evropy. Klimatické modely předpovídají na příští desetiletí další vysychání subsaharské krajiny. V roce 2013 bylo podle Norské rady pro uprchlíky na útěku před klimatickými změnami třikrát více lidí než před válečnými konflikty. Problém uprchlíků v Melille tedy jen tak nezmizí.

Témata: Španělsko | uprchlíci | EU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama