Před 25 lety byl popraven bývalý rumunský diktátor Ceaušescu

Bukurešť - Skupinka stoupenců komunistických pořádků se dnes shromáždila na bukurešťském hřbitově Ghencea, aby uctila památku někdejšího diktátora Nicolae Ceaušeska. Rumunský vůdce byl odsouzen k smrti a popraven před pětadvaceti lety. K jeho hrobu dnes přišlo asi patnáct lidí.

Nicolae Ceauşescu a jeho manželka s císařem Hirohito v roce 1975
doporučujeme

U Ceaušeskova hrobu se o vánočních svátcích jeho věrní scházejí každoročně, letos přišli v obvyklém množství. Nicolae Ceaušescu vládl Rumunsku pětadvacet let, jeho pád v roce 1989 doprovázelo krveprolití, při němž přišlo o život přes 1100 lidí. Diktátor byl i s manželkou Elenou 25. prosince 1989 ve městě Targovište zastřelen.

Přestože Rumunsko prošlo po Ceaušeskově smrti obdobím zásadních demokratických reforem, smrt lidí zabitých při protikomunistickém povstání nebyla dodnes předmětem skutečného vyšetřování. Nápravu nedávno slíbil nově zvolený prezident Klaus Iohannis.

Diktátora dokonce exhumovali. Proč?

Testy DNA potvrdily, že tělo exhumované v červenci roku 2010 na bukurešťském vojenském hřbitově Ghencea patří rumunskému diktátorovi Nicolae Ceaušeskovi. Ostatky komunistického pohlavára a jeho ženy Eleny vědci exhumovali na žádost jejich příbuzných.

O exhumaci požádal Valentin Ceaušescu, dvaašedesátiletý syn Ceaušeskových. Léta pochyboval, zda jeho rodiče skutečně byli pohřbeni na hřbitově v Bukurešti.

Vedoucí výzkumu Dan Dermengiu sdělil, že k závěru dospěl po srovnání vzorků DNA z pohřbeného těla se vzorky Ceaušeskova bratra a syna. "Kdyby vzorky DNA Nicolae Ceaušeska existovaly za jeho života, byli bychom si jisti úplně. Analýzy DNA provedené u jeho bratra a syna ale ukazují, že jde zcela jistě o Nicolae Ceaušeska," řekl Dermengiu.

Valentin Ceaušescu je jediný ze tří dětí manželů Ceaušeskových, který je stále naživu. Za 20 let od převratu získal v soudních procesech zpět 60 procent majetku rodiny. Jde ale o jen majetek, který vlastnily děti Ceaušeskových. Majetek jejich rodičů zůstává ve správě státu.

Diktátorský pár měl tři děti. Nicu Ceaušescu byl v roce 1990 zatčen pro zneužití vládních prostředků za vlády jeho otce. Nicu byl odsouzen na 20 let do vězení, v roce 1992 byl propuštěn ze zdravotních důvodů. Zemřel v roce 1996 v nemocnici ve Vídni.

Jediná dcera Ceaušeskových Zoia Ceaušesková v roce 2005 žalovala ministerstvo obrany kvůli pochybnostem, zda na hřbitově Ghencea jsou pochováni její rodiče. Zemřela v listopadu 2006 na rakovinu, žalobu proti ministerstvu převzal její bratr Valentin.

Nicolae Ceaušescu byl v Rumunsku u moci od roku 1965 do roku 1989. Během revoluce v prosinci 1989 uprchl se ženou z Bukurešti, ale několik hodin po útěku byl zatčen a po rychlém procesu 25. prosince 1989 popraven.

Diktátor byl stejně jako jeho manželka pohřben tajně v noci do hrobu s falešnými jmény. Správa hřbitova neměla žádný doklad o tom, že v hrobech opravdu leží manželé Ceaušeskovi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama