Nová závislost: Krize žene zoufalé lidi k okultistům, poté k psychiatrům

Barcelona - Ekonomická krize v EU sice polevila, zasažené země se ale vzpamatovávají jen pomalu. Bez práce je stále mnoho lidí, kteří se v zoufalé situaci obracejí k okultismu. Kartářky a prodejci amuletů mají žně, bohužel se plní i čekárny psychiatrů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Maite Izquierdová a její rodina se ze všech sil snaží přežít v dobách španělské hospodářské krize. Ale práce ani peníze se přičarovat nedají - nebo že by ano?

Po letech hledání práce v zemi, kde je nezaměstnaný každý čtvrtý člověk, se tato 48letá matka dvou dětí obrátila k alternativním způsobům, jak vylepšit své šance. Kolem krku se jí houpe náhrdelník ze šungitu - lesklého černého minerálu z Ruska, který jí podle okultistů přinese citovou stabilitu. V kabelce nosí sošku usmívajícího se Buddhy a další v podobě třínohé žáby - asijské amulety, které mají přinést bohatství, napsala agentura AFP.

"Každá pomoc je vítaná," říká Izquierdová, která má vlnité tmavé vlasy a neméně tmavé kruhy pod očima. "U nás doma už toho máme dost. Manželovi se daří najít jenom přechodné, mizerně placené práce. Nejstarší syn nenašel nic a já taky ne."

Vláda tvrdí, že Španělsko se zotavuje z recesem, ale mnozí Španělé se stále potýkají s krizí. Není divu, že stoupl i počet těch, kdo vyhledávají okultní rady.

Roky recese přivedly věštcům ve Španělsku novou třídu klientů - lidi, kteří jsou zmatení z nastalé situace a chtějí vědět, jak dál. "Občas si připadám spíš jako poradkyně v oboru nemovitostí nebo práce, než jako vykladačka tarotů," říká vykladačka tarotových karet. "Ptají se mě na domy, práci, podniky. A já se ptám sama sebe: Kam zmizely otázky na životní lásku?"

Tento trend má ale i odvrácenou stranu. Odborníci psychiatrické kliniky Ancora v Madridu uvádějí, že od začátku krize zaznamenali nárůst počtu pacientů závislých na okultních konzultacích.

V lednu 2014 Španělsko dospělo k závěru 18ti měsíčního programu EU a MMF na záchranu bank, v rámci nějž EK, MMF a ECB pravidelně v rozmezí 3 měsíců analyzovaly vývoj na španělském finančním trhu. I když některé analýzy uvádějí, že španělská ekonomika se na svou úroveň před krizí dostane nejdříve v roce 2017, na přelomu 2013/2014 se začaly objevovat první pozitivní faktory, které ukazují na to, že reformy, jež vláda od roku 2012 zahájila, začínají nést ovoce, informuje businessinfo.cz.

Opatrné signály zlepšení španělské ekonomiky zmiňují také všechny zprávy Evropské komise i MMF publikované během roku 2014: MMF na podzim 2014 navýšilo předpověď růstu HDP (z 1,1% na rok 2014 na 1,3% a z 1,6% na 1,7% pro rok 2015), pozitivní vývoj vývozu, postupné ozdravování finančního sektoru nebo fakt, že v únoru a následně v průběhu 2. trimestru 2014 poprvé po téměř šesti letech došlo k (minimálnímu) snížení nezaměstnanosti (o 0,38%). Dle odhadů by se během roku 2014 měl počet pracovních míst mírně navýšit (během třetího trimestru se podařilo vytvořit cca 160.000 pracovních míst) a ke konci 2014 by nezaměstnanost měla být na úrovni 23,5%.

Snižování nezaměstnanosti (i když pouze pomalé) předpokládá MMF i OECD také během roku 2015. V první polovině roku 2014 se také mírně navýšila poptávka domácností a investice do zařízení (ty by se ke konci roku 2014 měly dostat na 8%ní růst) - tyto dva faktory spolu s pokračujícícm růstem vývozu budou pravděpodobně zásadní pro finánlí výsledek růstu HDP v roce 2014. Tato tendence by měla dle prognóz platit také pro celý rok 2015, od konce roku 2014 se navíc (vzhledem k blížícím se legislativním volbám) očekává opětovné mírné navýšení veřejné spotřeby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama