Vládu nad EU převezme Lotyšsko. Jak se popere s Ruskem?

Brusel - 1. ledna se Lotyšsko na šest měsíců ujme předsednictví EU. Země představila svoje priority a nebude mít lehkou pozici. Napětí mezi Bruselem a Moskvou je znát především v Pobaltí.

Evropská Unie

Lotyši budou jako první předsednická země po celý "svůj" půlrok spolupracovat s nově ustavenými evropskými institucemi. Partnerem v Evropské radě jim bude někdejší polský premiér Donald Tusk, úzká spolupráce Rigu čeká také s novou Evropskou komisí vedenou Jeanem-Claudem Junckerem.

Ilze Juhasoneová, lotyšská velvyslankyně u EU, nedávno připomněla, že významný podíl na obnově evropského hospodářství by měl sehrát investiční plán nové komise. Členské země unie na prosincovém summitu záměr podpořily. Už v polovině roku 2015, tedy ve chvíli, kdy předsednictví EU po Lotyšsku převezme Junckerovo domovské Lucembursko, by měl začít fungovat Evropský fond strategických investic.

Velvyslankyně také upozornila, že čeká úzkou spolupráci s komisí v další z klíčových oblastí, které EU od prvních měsíců příštího roku začne řešit. Problematika "energetické unie" se totiž týká nejen výkonu evropského hospodářství a investic do dobudování potřebných sítí, ale také unijních mezinárodních vztahů. V reakci na nepředvídatelné ruské chování okolo Ukrajiny se EU snaží najít jiné způsoby, jak zajistit své energetické potřeby.

Vztahy s Ruskem podle Rigy budou v příštím půlroce "klíčovým prvkem" evropské zahraniční politiky, unie bude nepochybně dál hledat cesty jak pomoci Ukrajině v jejím prozápadním kursu. V květnu se také v Rize uskuteční další summit Východního partnerství.

Diplomaté ale připomínají též potřebu přispívat ke snaze o řešení situace na Blízkém východě, kde je stále hrozbou organizace Islámský stát a problémem rostoucí humanitární krize vyvolaná syrskou občanskou válkou.

Posílení digitální ekonomiky, tedy třetí z klíčových lotyšských priorit, bude podle všeho znamenat snahu dosáhnout pokroku v jednání o takzvaném telekomunikačním balíčku. Komise by jej navíc mohla ještě doplnit před červnovým summitem EU, kde má předložit své návrhy k dobudování jednotného digitálního trhu. Dalšími tématy v této oblasti jsou otázka ochrany dat a obecně informační bezpečnosti.

Kromě tradic, přátelského prostředí a vzájemného respektu výraznou roli v pozitivním trendu česko-lotyšských obchodně ekonomických vztahů sehrála skutečnost společného vstupu do EU 1. 5. 2004. Růst vzájemného obchodu až do r. 2007 byl dán dobrým hospodářským vývojem v obou zemích a také odstraněním řady formálních překážek po vstupu obou zemí do EU. V období finanční a hospodářské krize let 2008-2010 sice došlo ke značnému útlumu vzájemného obchodu a dalších ekonomickýh aktivit, poměrně rychle se jej však podařilo zažehnat a v roce 2012 již obrat obchodu překonal předkrizový rekordní výsledek za rok 2007, když dosáhl hodnoty šesti miliard korun.

V roce 2013 stoupla hodnota obratu v korunovém vyjádření o 21 %, s výrazným přebytkem na straně vývozu z ČR. Vyvezlo se za uvedené období zboží v hodnotě 6,26 miliardy korun, dovozy přesáhly 2,1 miliardy korun, uvedlo MZV ČR.

Témata: lotyšsko | EU

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 20:40 Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Související:

Právě se děje