Berlín volá Kyjev: Merkelová chce rozdělit Ukrajinu?

Berlín - Konflikt na Donbasu může stabilizovat pouze dohoda mezi Kyjevem a proruskými separatisty o dělicí linii, domnívá se německá kancléřka Angela Merkelová, která v sobotu telefonovala ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi.

Angela Merkelová

Porošenko informoval Merkelovou o výměně zajatců mezi ukrajinskou armádou a separatisty, při které se ze zajetí dostalo 150 ukrajinských vojáků a přes 220 povstalců.

Tématem telefonátu byla i špatná ekonomická situace Ukrajiny. Oba státníci se podle ruské tiskové agentury TASS shodli, že ukrajinskému hospodářství by prospěl nový program Mezinárodního měnového fondu (MMF), který by zároveň povzbudil zahraniční dárce k další pomoci.

Situace na východě Ukrajiny, kde je vyhlášeno příměří, byla v noci na dnešek i přes den poklidná. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci nezaznamenala žádné boje, naopak povstalci v Doněcku obvinili Kyjev z několika útoků. Doněčtí rebelové dnes také uvedli, že se připravují na setkání s ukrajinským velením.

Cílem schůzky je prý najít shodu v tom, jak dodržovat mírové dohody z Minsku a jak s ukrajinskou armádou koordinovat činnost. Po jednání přislíbili povstalci učinit "závažné prohlášení". Kyjev ale podle TASS konání schůzky a ani její časový harmonogram zatím nepotvrdil.

Rusko bez mindráků

"Problémem není ruský národ, ale ruský nacionalismus v jeho expanzivní (imperialistické) podobě, reprezentovaný radikály, jako jsou Girkin, Dugin nebo Rogozin. Česká republika by měla i nadále podporovat nejenom ruské liberály, ale i umírněné ruské nacionalisty (Navalnyj), kteří by na rozdíl od výše zmíněných radikálů hájili ruské národní zájmy nenásilnou cestou a v dialogu se sousedními státy, tvrdí Vít Beneš ve studii Odehrává se na Ukrajině občanská válka?

"Česká republika a EU nemohou očekávat, že se v Rusku dostanou k moci liberálové západního střihu (Kasparov). Po katastrofické zkušenosti s liberálními reformami v devadesátých letech a po současné vlně patriotismu v ruské společnosti bude mít každá budoucí ruská vláda nádech nacionalismu. Podle pesimistického scénáře bude Putinův nástupce radikální nacionalista, jenž bude dál vyostřovat politiku vůči sousedním zemím a vůči Západu. Podle optimistického scénáře Rusko čeká na svého Vučiće (současný premiér Srbska). Tedy na umírněného nacionalistu, který bude samozřejmě hájit národní zájmy Ruska, ovšem při respektování mezinárodního práva a suverenity a teritoriální integrity sousedních zemí," pokračuje expert.

"V zájmu ČR je sebevědomé Rusko, nikoliv Rusko, které trpí mindráky z rozpadu SSSR a ze ztráty svého supervelmocenského postavení. Koneckonců Rusko není jedinou evropskou velmocí, která ve 20. století přišla o svoje koloniální panství," uzavřel Beneš, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů.

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Soud EU: YouTube a jiné platformy nejsou odpovědné za porušování…

22.06.2021 11:58 YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování…

Nemuselo k tomu dojít? Teroristickému útoku v Berlíně, kde zemřela Češka,…

22.06.2021 11:23 Série individuálních pochybení, celková přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů,…

V Itálii od příštího týdne nebudou povinné roušky venku

22.06.2021 09:33 V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví…

Související:

Právě se děje