Evakuace hořícího trajektu u Řecka skončila, zemřelo deset lidí

Atény - U řeckého ostrova Korfu skončila záchranná akce, z hořící lodi se podařilo evakuovat všechny cestující. Jako poslední na palubě lodi zůstal její kapitán a čtyři italští námořníci, kteří dohlíželi na dokončení záchranné operace. Kapitán Argilio Giacomazzi loď opustil krátce před čtvrtou hodinou. Trajektem cestovalo téměř 500 lidí, Češi mezi nimi nebyli. Neštěstí si vyžádalo deset mrtvých.

Evakuace hořícího trajektu u Řecka
doporučujeme

Ministr Lupi upřesnil, že z evakuovaných 371 cestujících je mimo jiné 234 řeckých občanů, 54 Turků, 22 Albánců, 22 Italů a deset Švýcarů. Údaje o celkovém počtu lidí, které byly na palubě, jsou zatím poměrně zmatené. Řecká média na svých serverech napsala, že bylo zachráněno 432 z 478 převážených osob a že chybí tedy podle jejich propočtů 36 lidí. Podle italské ministryně obrany Roberty Pinottiové bylo na lodi původně zřejmě 458 osob.

Italskou loď plující po populární trase mezi Řeckem a Itálií provozuje řecká trajektová společnost ANEK Lines. Na palubě byli hlavně turisté a řidiči kamionů.

Cestující postupně z horní paluby lodi přepravují do bezpečí vrtulníky. Kvůli špatnému počasí zatím nebylo možné připojit k trajektu tažnou loď. Kam by měl být trajekt odtažen, zatím nebylo rozhodnuto. Nejspíš ale do přístavu v italském Brindisi.

Větší skupina zachráněných dorazila dnes ráno do italského města Bari, kde se jim dostalo lékařské péče. Jsou podchlazení a vyčerpaní, žádná vážnější zranění ale neutrpěli. Mezi 49 lidmi jsou i čtyři děti, informovala agentura AP. V nemocnicích v dalších městech jsou i další cestující, rovněž s podchlazením a s otravou oxidem uhelnatým; jedna žena utrpěla zlomeninu pánve, uvedly italské úřady.

Zdroj: YouTube

Podle řeckého ministra námořní dopravy Miltiadise Varvitsiotise se jednalo o jeden z nejdramatičtějších případů na moři v řecké novodobé historii: „Děláme všechno, co můžeme, abychom zachránili všechny na palubě. Nikdo nezůstane v této těžké situaci bez pomoci. Je to jedna z nejsložitějších záchranných operací, které jsme kdy vedli. Plavidla, která jsou nedaleko trajektu nám dávají naději, že máme na místě dost sil k záchraně lidských životů."

V oblasti byl prudký déšť s krupobitím a síla větru dosahovala desátého stupně na dvanáctistupňové Beaufortově škále. Podle námořního kapitána Karla Zemana tak silný vítr zvedá vlny až do deseti metrů. Strhává taky pěnu z hřebenů vln, což snižuje viditelnost, doplňuje Rozhlas.cz.

Témata: Lodní nehody | Řecko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama