Červené spodní prádlo, hon na duchy či bubnování. Silvestr se slaví různě

Praha - Zítra vypuknou téměř po celém světě silvestrovské oslavy. Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších zvyků a tradic. V porovnání s některými zeměmi bude Česku nový rok vítat relativně v poklidu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Julius Caesar využil toho, že byl (kromě mnoha jiných funkcí) i Pontifikem maximem, tedy nejvyšším knězem s právem určovat délku roku. To mu umožnilo prodloužit poslední rok starého kalendáře tak, aby počátek nového kalendáře odpovídal předchozím zvyklostem, ale začátek roku přesunul z 1. března na 1. leden. Rok 708 A.U.C. (46 př. n. l.) pak byl prodloužen o 85 dní na 445 dní a byl proto nazýván rokem zmatků.

Dne 31. 12. 335 n.l. zemřel papež jménem Silvestr I. Byl to 33. papež katolické církve, který vládnul přes 21 let a léčil Konstantina Velikého z malomocenství. Za svého života se snažil šířit křesťanství a byl kvůli své víře dokonce perzekuován, ale nakonec ho blahořečili. Svatý Silvestr byl patron dobré úrody a ochránce domácích zvířat. Jeho smrtí skončilo pronásledování křesťanů a začala zlatá éra církve. Touto událostí tedy začaly každoroční oslavy v západní civilizaci.

Do 19. století lidé chodili děkovat za příchod nového roku pouze do kostela. U nás bylo tehdy ve zvyku jíst o půlnoci horký ovar, kroupy a křen s jablky pro štěstí a dům od domu chodily "ometačky" - černě oděné chudé ženy, které ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého třikrát zaklepaly a třikrát ometly kamna, aby v novém roce dobře hřála. Dle pověr také nesmí hospodyně o Silvestru prát a věšet prádlo, aby nezapříčinily smrt blízkého a nesmí se podávat drůbež, aby neuletělo štěstí, uvedl studentpoint.cz.

Obrovské silvestrovské veselí, jak ho známe dnes, začalo až "stoletím páry" hospodářským rozvojem, kdy společnost svým civilním kalendářem proměnila Silvestr za jednu z největších oslav roku.

Rakousko: U našich jižních sousedů se lije olovo. Lidé si také předávají různé talismany, často prasátka či jiné figurky z čokolády či marcipánu. O půlnoci zní z televizorů valčík Johanna Strausse Na krásném modrém Dunaji. 

USA: Především v jižních státech USA se na Silvestra jí hodně čočky. Protože se podobá mincím, přináší prý bohatství do příštího roku. Podle zásady "nothing goes out" nesmí na Nový rok nic opustit dům, ani odpadky, jinak hrozí smůla po celý následující rok.

Itálie: Mít na sobě na Silvestra červené spodní prádlo je tady téměř povinností. Přináší prý totiž štěstí a úspěch. Obchodní domy i butiky krátce po Vánocích vystavují ve výlohách nejnovější módní hity. Ať už jsou to krajkové dámské kalhotky či pánské boxerky, důležité je jediné: červená barva.

Španělsko: O půlnoci přenáší televize do celé země zvuky zvonu z věže na madridském náměstí Puerta del Sol. Při každém úderu pojídají lidé jednu kuličku hroznového vína, což má přinést štěstí v novém roce.

Bulharsko: Na Nový rok pobíhají ulicemi lidé oblečení v kožiších a s dřevěnými maskami na obličejích, takzvaní "kukeri", kteří vyhánějí zlé duchy a s nimi i neštěstí.

Island: Vzhledem k tomu, že nás 31. prosince zde nečeká více jak 4 hodiny denního světla, začínají oslavy nového roku velice brzy. I když se vám může zdát tohle místo nudné, není tomu tak. A to díky tomu, že zde neexistuje omezení pro prodej zábavní pyrotechniky. Na některých místech se tedy můžeme dočkat opravdu povedených světelných show.

Jihoafrická republika: V Kapském městě je vrcholem novoročních oslav pestrý průvod městem konaný druhého ledna. Podívaná je součástí Dne zrovnoprávnění (Emancipation Day), kterým si lidé připomínají osvobození otroků ve 30. letech 19. století.

Uganda: V této východoafrické zemi musí být Silvestr především pořádně hlasitý. Před půlnocí lidé bijí a bouchají do všeho, co se jim dostane pod ruku. Bubny, gongy, hrnce a píšťalky slouží jako připomínka příchodu nového roku.

Filipíny: Na Silvestra vyskakují děti, ale i někteří dospělí co možná nejčastěji do vzduchu. Chtějí si tak zaručit, že v příštím roce porostou. Lidé také otvírají okna a dveře a rozsvěcují všechna světla, na parapety a do kapes kalhot a bund si dávají mince, což má zase v novém roce zaručit blahobyt.

Ekvádor a Bolívie: Před každým domem se vystavují velcí panáci vycpaní starými novinami, kteří připomínají lidskou postavu a symbolizují starý rok. O půlnoci každá rodina svého panáka zapálí, čímž přivítá nové období.

Čína, Singapur, Vietnam: Pro více než miliardu Číňanů začíná nový rok ve znamení ovce až 19. února 2015. Ve stejný den vítají příchod nového roku i lidé v Singapuru a Vietnamu.

Arabský svět: Více než 300 milionům muslimů nový rok začal už 25. října 2014. Podle jejich kalendáře, který se řídí měsícem, se píše roku 1436.

Izrael: Roš hašana, začátek židovského roku, oslavilo šest milionů židů v Izraeli a dalších asi osm po celém světě už 24. září 2014. Začal tím rok 5775.

Témata: Silvestr | zajímavosti
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama