Archiv promluvil: Aféra špióna KGB vyvolala v Británii zděšení

Londýn - Odtajněné spisy britské vlády ukazují, jak v roce 1985 zběhnutí vysoce postaveného důstojníka sovětské tajné služby KGB na Západ vyvolalo dominový řetězec diplomatické odplaty, až se představitelé britského ministerstva zahraničí obávali přerušení diplomatických vztahů se Sovětským svazem v době, kdy studená válka začínala tát, napsala agentura AP k případu Olega Gordijevského.

Ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že se obě země recipročně trestaly za špehování, britský velvyslanec v Moskvě Bryan Cartledge barvitě varoval před nebezpečím, jaké by mohlo vyvolat vypovídání diplomatů podle zásady oko za oko, zub za zub. Sděloval do Londýna: "Nikdy se nepouštějte se skunkem do soutěžení, kdo se vyčůrá výš a dál - má totiž značné přirozené výhody."

Spor vyvolalo zběhnutí rozvědčíka KGB Olega Gordijevského. Ten více než deset let prozrazoval Londýnu kremelská tajemství, ale když sám upadl v podezření, britští agenti jej propašovali z Ruska v kufru auta.

Historici zpravodajských služeb považují Gordijevského, krycím jménem Hejtman, za jednoho z nejdůležitějších špehů své doby.

Dokumenty, zpřístupněné státními archivy podle pravidla o uplynutí 30 let pro odtajnění tajných spisů, ukazují, že Gordijevskij byl pokládán za tak cenného, že premiérka Margaret Thatcherová schválila pokus dohodnout se s Moskvou: pokud Gordijevského manželka a dcery budou smět za ním odjet do Londýna, Británie nevypoví všechny agenty KGB, které Gordijevskij vystavil odhalení.

Moskva nabídku odmítla - a Thatcherová nařídila vyhostit 25 Rusů, i přes námitky ministra zahraničí Geoffreye Howea. Ten chtěl počet vypovězených snížit na devět, protože se obával, že masové vyhošťování by mohlo zničit vztahy právě v době, kdy se nový reformátorský sovětský vůdce Michail Gorbačov snažil najít východisko z patové situace mezi Ruskem a Západem.

Howe ve své zprávě varoval, že "Rusové by mohli zmrazit anglo-sovětský dialog, pravděpodobně na dva či tři roky".

Moskva odpověděla vyhoštěním 25 Britů, což vyvolalo druhé kolo vypovídání diplomatů, v jehož rámci každá strana vyhodila dalších šest představitelů. Ale, přes Howeovy obavy, nebyly diplomatické vztahy nikdy přerušeny.

Odtajněné spisy odhalují, že Thatcherová souhlasila s doporučením ministerstva zahraničí "udělat tlustou čáru za Gordijevského epizodou" a nevypovědět české, bulharské a východoněmecké špiony, které přeběhlík prozradil.

Gorbačov a Thatcherová si vytvořili konstruktivní vztah. Dokumenty obsahují i vřelá blahopřání k narozeninám, která si posílali.

KGB ještě šest let nepřetržitě sledovala Gordijevského rodinu, než ji v roce 1991 úřady dovolily přestěhovat se do Anglie.

Královna Alžběta II. v roce 2007 vyznamenala Gordijevského nižším šlechtickým titulem rytíře Řádu svatého Michala a svatého Jiří.

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Související:

Právě se děje