Británie hlásí další dvě podezření na ebolu, čeká se na testy

Londýn - Ebola o sobě dala v Evropě opět vědět. Británie hlásí další dva případy pacientů, u nichž je podezření na nákazu. Veřejnost má strach, opět se mluví o efektivitě kontrol na letištích.

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nákaza smrtelným virem se v pondělí v Glasgowě potvrdila u zdravotnice, která se v neděli vrátila ze Sierry Leone. Žena byla dnes převezena vojenským letadlem do zvláštní izolace v nemocnici Royal Free v Londýně.

Souběžně s jejím případem se objevili dva noví pacienti, kteří mají některé možné příznaky eboly. Oba se nedávno vrátili ze západní Afriky. Žádný z nich nebyl v kontaktu s hospitalizovanou nakaženou zdravotnicí.

Nové případy nakažené pacientky a dvou podezřelých pacientů v Británii oživily debatu o bezpečnostních opatřeních kolem osob přilétajících z oblastí postižených epidemií eboly v západní Africe, uvedla stanice BBC. Poznamenala, že letištní zdravotní kontrola nenašla u nakažené zdravotnice nic podezřelého.

Žena se vrátila do Glasgowa ze Sierry Leone v neděli před půlnocí. Do cílové destinace přiletěla letadlem společnosti British Airways z londýnského letiště Heathrow. Předtím přestupovala také v marocké Casablance. Úřady nyní vyšetřují, s kým mohla žena přijít do styku.

Prvotní symptomy jsou neurčité, což ztěžuje včasnou diagnostiku nemoci. Nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selháni funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení.

Symptomy se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení, uvádějí Pékaři bez hranic. Ebola se u některých pacientů projeví vyrážkou, zarudlýma očima, škytavkou, bolestí na hrudí nebo obtížemi při dýchání či polykání.

Témata: Ebola | Velká Británie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama