Prezident Itálie Napolitano zřejmě brzy odstoupí

Řím - Italský prezident Giorgio Napolitano dnes pronese zřejmě svůj poslední novoroční projev v úřadu hlavy státu. Mandát mu sice končí až v roce 2020, ale loni v létě, kdy se devětaosmdesátiletý Napolitano funkce ujal v době vážné politické krize, zdůrazňoval, že vzhledem k pokročilému věku nejspíše odejde dříve.

Ilustrační foto
doporučujeme

Napolitano se italským prezidentem poprvé stal v roce 2006 a po vypršení sedmiletého mandátu neměl v plánu znovu kandidovat. Kvůli politické krizi, kdy se kvůli rozložení sil v parlamentu v roce 2013 nebyli schopni zákonodárci na jméně budoucího prezidenta shodnout ani po pěti kolech hlasování, ale souhlasil s další kandidaturou. Právě on se pak stal klíčovou figurou při vyjednávání o nové italské vládě, které kvůli patovým výsledkům voleb probíhalo jen velmi obtížně.

Napolitano dosud ani jednou veřejně nepotvrdil, že chce ve funkci skutečně skončit, z mnoha náznaků však vyplývá, že to plánuje a že čeká na skončení italského předsednictví v Evropské unii, které se uzavírá dnes. Řada politiků už se v médiích naplno rozhovořila o možných Napolitanových nástupcích.

Často se mezi nimi objevují například šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, současný ministr hospodářství Pier Carlo Padoan, předseda Senátu Pietro Grasso, expremiéři Giuliano Amato a Romano Prodi či bývalý starosta Říma a ministr kultury Walter Veltroni.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama