Kauza dětí odebraných rodičům v Norsku se blíží do finále? Úřad rozhodne

Praha/Oslo - Norský sociální úřad by měl v úterý sdělit, jestli dál počítá s tím, že by české bratry Denise a Davida Michalákovy adoptovala norská rodina. Matce chlapců, které sociální služba děti před třemi lety odebrala, by to pracovníci úřadu mohli sdělit dopoledne.

Přidejte svůj názor

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

"Je klíčové, že hrozí, že by čeští občané mohli být dáni v Norsku do adopce. Matka už loni v květnu vyčerpala celé soudní kolečko, teď ho absolvuje znovu. Pokud bude stát vyčkávat na rozhodnutí norských soudů, tak to může trvat do plnoletosti dětí," uvedla poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Podle ní by měl stát dostat chlapce do Česka, využít by k tomu měl diplomatické ochrany.

Česká strana podmiňovala další kroky tím, že Eva Michaláková musí nejdřív v Norsku požádat soud o svěření dětí do péče. Matka to udělala loni v polovině prosince. Ministerstvo zahraničí pak 22. prosince předalo norskému velvyslanectví diplomatickou nótu ve prospěch chlapců. Stát v ní nabízí záruku, že v Česku na chlapce a jejich rodinu dohlédne.

Norská sociální služba odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. Michaláková také přiznala, že děti výchovně plácla. Norsko ale na rozdíl od Česka tělesné trestání dětí úplně zakázalo, zákon má už od roku 1987.

V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé žije v jiné rodině. Michaláková může své syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její dřívější odvolání odmítly, v listopadu 2013 se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten loni na jaře její stížnost nepřijal.

Podle Chalánkové závisí rozhodnutí o osudu hochů na úřednících. Vyjádřit se k němu mohou i pěstouni. Pokud se děti s novým prostředím sžily, nemusí se do původní rodiny vůbec vrátit. V posledních letech chlapci mluví jen norsky, loni matku mohli vidět prý jen jednou. "Jde o čas. Pod nejlepší zájem dítěte se může schovat i zlý skutek," míní Chalánková.

Loading...
Témata: norsko | adopce | děti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš komentuje konec Mayové: Dalo se to čekat. Snad bude druhé referendum

24.05.2019 15:00 Českého premiéra Andreje Babiše (ANO) nepřekvapilo dnešní oznámení britské premiérky Theresy Mayové…

Na italskou Lampedusu připlul člun s 58 migranty

24.05.2019 14:53 Na italský ostrov Lampedusa dnes doplul člun s 58 migranty. Pocházejí z Maroka, Alžírska, Sýrie,…

Brutální ukopání Filipínce na Slovensku jde opět k soudu. Trest je prý malý

24.05.2019 13:51 Slovenská generální prokuratura žádá přísnější trest pro Slováka, kterému bratislavský soud minulý…

Studie porovnala východ a západ Evropy. Zjistila překvapivé věci

24.05.2019 13:41 I po pádu železné opony bývá Evropa rozdělována na západní a východní část. Platí to i ve vztahu k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama