Haagský tribunál potvrdil doživotí za masakr ve Srebrenici

Haag - V roce 1995 bylo ve východobosenské enklávě Srebrenica povražděno 8 tisíc muslimů (Bosňáků). Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes za tento masakr potvrdil doživotní tresty vězení, k nimž byli před pěti lety odsouzeni dva bývalých důstojníci bosenskosrbské armády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Armáda bosenských Srbů na samém konci války 11. července 1995 vtrhla do srebrenické enklávy, přestože byla v té době vyhlášena Spojenými národy za chráněnou oblast. Ukrývalo se tam množství muslimských uprchlíků, kteří hledali útočiště před srbskými silami. Srbové muže, které ve Srebrenici zajali, posléze pozabíjeli.

Haagský tribunál rozhodoval v prvoinstančním řízení této kauzy, označené jako Popović a ostatní, v červnu 2010. Šlo o největší proces před ICTY, zejména pokud jde o počet obžalovaných, kterých bylo sedm. Dva hlavní souzení, Vujadin Popović (57) a Ljubiša Bear (75), tehdy dostali doživotí.

Dalším třem, Dragovi Nikoličovi (57), Radivoji Miletičovi (67) a Vinku Pandurevičovi (55) vyměřil 35, 19 a 13 let. ICTY dnes dva z těchto trestů potvrdil, jen bývalému generálovi Miletičovi vězení o rok zkrátil na 18 let.

Zdroj: YouTube

Popović, který byl náčelníkem bezpečnosti drinského sboru VRS, a Beara, který zastával stejnou funkci v generálním štábu VRS, byli uznáni vinnými ze "spiknutí se záměrem spáchat genocidu", ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů. K těmto zločinům se podle výčtu kromě jiného řadí vyhlazování, vraždy, pronásledování a násilný přesun obyvatelstva. Cílem bylo podle soudců vytvořit v částech Bosny "etnicky čisté oblasti".

Nikolić, bývalý náčelník bezpečnosti zvornické brigády VRS, byl odsouzen za napomáhání a povzbuzování ke genocidě, stejně jako Pandurević, který zvornické brigádě velel. Miletić, který byl jednu dobu druhým mužem bosenskosrbské armády, byl potrestán za odpovědnost za vraždy a účast při realizaci zločinných plánů na násilný odsun muslimské populace z enkláv Srebrenica a Žepa na východě Bosny.

Proti prvoinstančnímu rozsudku se odvolalo jen pět odsouzených. Jeden z původní sedmičky, který dostal pětiletý trest, totiž mezitím zemřel, a druhý, se sedmnáctiletým vězením, se svého práva na odvolání vzdal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Vídně odstartovalo letadlo s českou humanitární pomocí Číně

23.02.2020 09:39 Z Vídně dnes odstartovalo letadlo s nákladem české humanitární pomoci, které přepraví do Číny 4,5…

Hamburk volí zastupitelstvo, favoritem jsou SPD a Zelení

23.02.2020 09:30 V severoněmeckém Hamburku, který je zároveň jednou ze 16 spolkových zemí, dnes ráno odstartovaly…

Budoucí obchodní dohoda EU-Británie. Jakou bude mít podobu?

23.02.2020 09:00 Komentář – Evropskou unii čeká nelehké vyjednávání o podobě budoucího obchodního vztahu a dohody,…

Přestaňme označovat teroristy za duševně narušené, nabádá profesorka

23.02.2020 00:01 NÁZOR - Řádění střelce, které si ve středu v německém Hanau vyžádalo životy 10 lidí, nese veškeré…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama