Osmiletá dívka navrhla náhodou lék na rakovinu. Vědci se nápadem vážně zabývají

Manchester - Britští experti se domnívají, že rakovinné buňky dokážou účinně ničit i některé běžné druhy antibiotik. Lékaře Michaela a Federicu Lisantiovi přitom na nápad přivedla jejich osmiletá dcera Camilla. Informuje server Daily Mail.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371

Profesor Lisanti z manchesterské univerzity položil při konverzaci o zdraví během rodinné večeři své dcerce otázku, jak by léčila rakovinu. Camilla odvětila, že by nasadila ty samé prášky, jaké dostala, když ji bolelo v krku. Myslela tím antibiotika.

Rodiče, oba přední onkologové, byli k návrhu dítěte skeptičtí. Nápad nicméně otestovali v laboratoři a byli velmi překvapeni, jak levná, běžně dostupná antibiotika dokážou ničit některé obávané druhy zhoubných buněk.

Manželé Lisantiovi identifikovali sedm druhů rakoviny - včetně té prsu, prostaty, plic či mozku - na něž antibiotika zabírala. Především látka doxycyklin, která se běžně používá k léčbě akné, vykazovala skvělé výsledky.  

Britská organizace pro výzkum rakoviny nicméně optimismus krotí. Poukazuje na fakt, že pokusy zatím proběhly pouze v laboratorních podmínkách, nikoliv na skutečných pacientech a hypotézu bude nutné prokázat v praxi. Někteří onkologové nicméně považují dosavadní zjištění za velmi inspirativní a nabádají k pokračování výzkumu.   

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama