V roce 2017 transplantujeme lidskou hlavu, tvrdí vědec

Turín - Italský chirurg Sergio Canavero v roce 2013 prohlásil, že transplantace lidské hlavy bude jednou možná, ale ne v dohledné budoucnosti. Nyní svůj názor poupravil - podle jeho posledního stanoviska se takové operace dočkáme již v roce 2017. Informuje server newser.com.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Canavero oznámil, že detaily svého projektu zveřejní na konferenci Americké akademie neurologických a ortopedických chirurgů, která je plánována na červen letošního roku. Podle jeho předběžného stanoviska první skutečná taková operace proběhne již v roce 2017.

Chirurg se domnívá, že by transplantace hlavy mohla pomoci lidem trpícím například rozsáhlou rakovinou, která zasáhla množství orgánů. Velká většina jeho kolegů však jeho optimismus nesdílí.

"Neexistuje důkaz, že takové spojení mozku a míchy může fungovat pro senzomotorické funkce," kontruje expert, který si přál zůstat v anonymitě.

Ital naznačuje, že při operaci hodlá velmi zchladit hlavu, aby měl na zdlouhavý zákrok dostatek času. Mozek by teoreticky za této situace nemusel být poškozen, ačkoliv nebude dostávat dostatek kyslíku. K preciznímu řezu hodlá Canavero použít speciální mikromagnetický diamantový skalpel či nano-nůž. To by mělo eliminovat poškození důležitých nervů, včetně míchy samotné.    

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čtrnáct zemí EU se shodlo na přerozdělování migrantů. Je mezi nimi Česko?

23.07.2019 08:50 Aktualizováno Čtrnáct států Evropské unie se "v této fázi v zásadě" dohodlo na novém mechanismu přerozdělování…

Čech na Slovensku využil nabídky ubytování. Byl napaden a zbit

23.07.2019 08:39 22letý Čech chtěl využít slovenské pohostinnosti. Namísto toho byl zbit a okraden, uvádí slovenský…

Skandál v Německu: Chlípný policista osahával ženy, soud ho poslal za mříže

23.07.2019 07:13 Soud v bavorském Ansbachu poslal v pondělí na dva roky a osm měsíců do vězení policistu (57), který…

Uprchlíci se valí balkánskou trasou, Slovinsko proti nim nasadilo armádu

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ostrahu slovinské hranice s Chorvatskem ode dneška posílilo 35 vojáků. Mají zabránit rostoucímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama