Královský pohřeb: Richard III. se dočkal důstojného obřadu po 530 letech +VIDEO

Leicester - Král Richard III., kterého William Shakespeare vykreslil jako tyrana, se konečně dočkal důstojného pohřbu. Ostatky středověkého panovníka, které se našly teprve nedávno, byly dnes uloženy v leicesterské katedrále.

Potvrzeno, toto je lebka krále Richarda III.
doporučujeme

Okázalý církevní obřad vedla hlava anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby. Přitomni byli zástupci královské rodiny, královna Alžběta II. poslala přítomným zdravici.

Zdroj: YouTube

Britský herec Benedict Cumberbatch, který je s Richardem vzdáleně příbuzný a interpretoval krále v chystaném televizním seriálu BBC, zarecitoval báseň. Napsala jí čistě k této příležitosti cenami ověnčená skotská básnířka Carol Ann Duffyová. Slavnostnímu uložení dubové rakve pod kryptu katedrály přihlíželi také potomci účastníků bitvy u Bosworthu, v níž král padl.

"Nalezení ostatků a nový pohřeb krále Richarda III. je událostí národního a mezinárodního významu," uvedla podle Reuters královna v krátké zdravici. Na obřadu panovnici zastupovala její snacha Sophie, manželka prince Edwarda. "Pro některé byl hrdina, pro jiné byl ničema," připustil děkan místní univerzity David Monteith v úvodním projevu před obřadem.

Richard III. byl král Anglie od roku 1483 do roku 1485, kdy ve věku 32 let zemřel. Byl posledním králem pocházejícím z rodu Yorků a jeho porážka v bitvě u Bosworthu je považována za konec dynastie Plantagenetů. Jeho smrtí skončila takzvaná válka dvou růží a na trůn nastoupila dynastie Tudorovců, z níž pocházela mimo jiné královna Alžběta I.

Rozporuplný monarcha, kterého jako krutého tyrana proslavil ve své hře William Shakespeare, byl posledním anglickým králem, který padl v bitvě. Byl narychlo pohřben bez rakve v dávno pobořeném klášteře. Kostra krále se našla až v roce 2012 náhodou pod parkovištěm v Leicesteru a byla identifikována pomocí DNA.

Někteří historikové se nyní domnívají, že šlo o poměrně osvíceného panovníka, jehož jméno však očernili jeho následovníci. "Lidé si začínají uvědomovat tu nespravedlnost vůči králi Richardovi," řekl předseda společnosti Richarda III. Phil Stone.

Na hrob, který v leicesterské katedrále bude od soboty zpřístupněn veřejnosti, si dělalo nárok i město York, odkud král pocházel. Odpůrci uložení ostatků v Leicesteru označili obřady v tomto městě za "pantomimu". Večer se podle BBC v Yorku uskuteční na památku krále Richarda III. církevní obřad, po němž bude následovat průvod místních církevních a politických představitelů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku je jeho nakažlivější…

18.01.2021 20:36 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 15:43 Aktualizováno Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama