EU čekají masivní demonstrace. Marksová schytala tvrdou ránu

ROZHOVOR - Případ dvou chlapců odebraných norskou sociální službou Barnevern české matce Evě Michalákové pokračuje. Kromě dalšího přelíčení se mimo jiné připravují i velké protestní akce, které se uskuteční v téměř polovině zemí Evropské unie. Serveru EuroZprávy.cz to v rozhovoru prozradil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který se celým případem aktivně zabývá.

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Kauza rodiny Michalákových ještě nedávno plnila všechna média, teď se po ní slehla zem. Jak se případ nyní vyvíjí?

Nedávno došlo k setkání s mladším synem Evy Michalákové a nyní se připravují její právníci na nové projednání celého případu. Postupně nachází jednu nepravdu vedle druhé, kdy sociální pracovníci prostě lžou o dětech a jejich potřebách jen proto, aby zabránili Evě se s dětmi setkat. Chci zdůraznit, že celá věc rozhodně nestojí a věci jsou v pohybu, ale hodně vážíme, co budeme publikovat. Stává se občas, že některé právní kroky a veřejná vystoupení jsou obraceny proti Evě Michalákové a to samozřejmě nikdo nechce. Odpovědi Barnevernetu, proč se s dětmi nesetkala, jsou skandální.

Které přesně máte na mysli?

Například ty, které se týkají, proč se s ní nechce sejít starší syn Denis proč dětem nejsou doručovány vánoční dárky. Barnevernet často odpovídá protichůdně. Nejdřív tvrdili, že se oba synové Denis i David chtějí setkat s maminkou společně, pak ale Denise na místo nepřivezli s tím, že se mu údajně nechtělo. Přitom dřívější nahrávky ukazují, že chtěl být jak s matkou, tak se svým bratrem. Z toho mi přijde, že děti musí procházet neskutečnou masáží pěstounů.

U nového projednávání bude zřejmě přihlédnuto i k posudkům, které si nechal vypracovat odvolací soud. Ty vypracovali psychologové Ida Brandtzaegová a Stig Torsteinson, kteří spolupracují s Barnevernem a navíc mezi sebou mají údajně poměr. Neměli by být v tomto případě znalci nezávislí?

Já myslím, že o poměru Idy Brandtzaegové a Stiga Torsteinsona není žádných pochyb, protože fotografie jednoznačně ukazují, že jsou milenci. Proto se nemohlo v žádném případě jednat o dva nezávislé posudky. Soud tak vycházel z naprosto nepravdivých informací. To je věc, na základě které by měla Česká republika začít na Nory obrovsky tlačit. Přeci tohle není právní stát. To je totalita v demokratickém hávu.

Jak může být potom přihlédnuto k jejich posudkům?

To jsme chtěli pro norské straně i po Barnevernetu vysvětlit. Bohužel nám na to nikdo neodpověděl. Arogance norské strany je v tomto ohledu nekonečná, a když už něco řeknou, často je to nesmysl nebo lež. A když na ni přijdete, tak přestanou komunikovat. Když na něco odpovědět nechtějí, tak prostě neodpoví.

Chlapci, pokud vím, mají z pohledu norského zákona české občanství. Proč tedy nejsou navráceni do Čech a místo toho požaduje Barnevern jejich pasy?

Hned od začátku jim šlo o to, aby děti daly k adopci. České pasy jsou pro ně poslední překážkou. A proto vyjádření norské velvyslankyně v České republice je naprosto nepravdivé a je vidět, že nemá o celém případu ani potuchu.

Na jedné straně tedy stojí podezření Barnevernu, na druhé straně fakt, že policie matku ničeho neobvinila. Neměla by v tomto případě Eva Michaláková dostat spíše šanci, aby prokázala, že je schopna se o své syny starat?

Ona se dokáže o své děti postarat. Na tom není co prokazovat. Málokdo v Česku ví, že Eva Michaláková se stará o dítě svého přítele a učí v norské školce a škole. Tam se starat o děti může a o své vlastní děti se nepostará? Prosím, kde je logika?

A tohle Barnevernu nevadí?

Ne, nevadí. Ten případ je opravdová perla, protože kdyby tu byl problém se zneužíváním, tak podle norských zákonů si paní Michaláková v jakémkoliv školským zařízení ani neškrtne.

Barnevern má v Norsku obrovskou moc a zdá se, že ani soudy nejsou paní Michalákové nakloněny. Jak velkou má tedy šanci, že by mohla dostat děti zpět do své péče a nadále s nimi žít v Norsku?

Kdybych nevěřil, že paní Michaláková dostane děti zpátky, tak bych do celého případu nikdy nevstupoval. Ale já věřím. Věřím v Havlovo motto, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. To, co se stalo Evě Michalákové, jejímu muži a dětem ze strany norských úřadů je naprosto neomluvitelný zločin! A podle mě by mělo Norsko se z těchto „neoprávněných" odebrání zpovídat před mezinárodním soudem pro lidská práva a zaplatit Evě Michalákové a jejím dětem mnohamilionové odškodné.

Případ už ale byl jednou před Evropským soudem pro lidská práva zamítnut.

Ano, ale to nic neznamená. Obecně soud pro lidská práva je velmi opatrný ve svých rozsudcích a mnohdy lidé uspějí se svými žádostmi na několikátý pokus. Osobně jsem tuto žalobu neviděl a proto nemohu posoudit její formulaci.

Jak je na celou kauzu pohlíženo v Norsku?

Dnes už přiznávají i norští právníci a politici, kteří se s kauzou mohli seznámit, že Barnevernet ve svém postupu pochybil. A to je důležité. Evě Michalákové a její právníkům se podařilo najít v celé kauze stovky pochybení norských úřadů a ty teď se snaží protichůdnými tvrzeními celou věc ospravedlnit. Ale to se jim už nepodaří. Je naprosto jasné, že pochybili.

A jak se na kauzu Michalákových dívají jiní europoslanci?

V Evropském parlamentu mi hodně lidí fandí a dávají mi to hodně často najevo. Ta kauza je bezprecedentní. Řada europoslanců ví, kolik tomu věnuji času, a že neřeším pouze Evu Michalákovou. Mám obrovskou podporu hlavně mezi politiky z mé frakce. Ale najdou si i takoví, kteří o problematice nic neví a pořád tvrdí, že něco takového se v Norsku stát nemůže. Může.

Angažuje se v celé věci ještě orgán sociálně-právní ochrany dětí?

OSPOD v Hodoníně opakovaně prověřoval podmínky v rodině sestry paní Michalákové a neshledal tam nic, co by bránilo k umístění dětí do rodiny. Ohledně angažmá UMPODu nic v současné době nevím.

Do případu se vložil i prezident Miloš Zeman nebo ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Máte nějaké informace o tom, jak jejich práce pokračuje?

Podle mých informací v současné době nevyvíjí prezident žádnou aktivitu. Paní Marksová neučinila ve prospěch paní Michalákové prozatím vůbec nic a ani si celou kauzu neověřila. Jen do médií celou dobu pouštěla nepravdy. Bohužel paní Marksová je dle mého názoru naprosto nekompetentní a tato kauza to výborně ukázala.

Paní ministryně tu sice není a nemůže reagovat, ale v lednu letošního roku pro EuroZprávy.cz uvedla: „Na rozdíl od některých výkřiků, které jsem zaregistrovala z médií, se celé kauze věnuji dlouhodobě. Jednáme koncepčně, celou dobu poskytujeme maximální podporu mamince a jejím příbuzným." Kde je tedy pravda?

Myslíte tu psychologickou pomoc, když řekla, že dětem bude lépe u norských pěstounů nebo když bez znalostí spisu tu šířila nepravdy o zneužívání děti? Zeptejte se na to paní Michalákové a její rodiny. Myslím, že paní Marksová tuto větu nemůže myslet vážně, protože prostě lže. Vždyť je to právě ministryně Marksová, kdo chce, aby děti už byly v Norsku adoptovány a dali jsem jí všichni pokoj. Kdyby opravdu pomáhala, tak proč si myslíte, že jsme dělali sbírku na paní Michalákové právníky a proč pomáháme i dalším rodinám? A další pomoc raději nebudu komentovat.

Během posledních týdnů jste ve svých komentářích popsal mnoho děsivých praktik norské sociálky. Máte informace i o případech, které dopadly šťastně, kde se děti vrátily do svých skutečných rodin?

Ano, je to například případ z Turecka. Poté, co turecký premiér a prezident vyzvali Norsko k vrácení dětí, ihned se tak stalo. Taktéž máme jednu kauzu z Indie. Bohužel v tomto jsme málo důrazní a nehájíme práva našich občanů. A to není moc dobrá zpráva pro ty, co bydlí v zahraničí.

Co nyní s kolegy, kteří se tímto případem zabývají, připravujete?

Na 30. května připravujeme ve dvanácti evropských městech největší demonstraci proti praktikám Barnevernetu. Už nyní víme, že po celé Evropě budou demonstrovat desítky tisíc lidí. Následně chystáme v Evropském parlamentu slyšení s představiteli norských politiků, neziskových organizací i rodiči, kterým Barnevernet neoprávněně odebral děti. Věřím, že to pomůže lidem lépe si představit některá pochybení, která se v Norsku v posledních letech stala.

Jak víte, že se zúčastní takové množství lidí?

Tento údaj mám od organizátorů, kteří se sdružují přes sociální sítě. Neustále se hlásí noví a noví lidé, kteří se chtějí připojit k protestu napříč světem. Naposled to byli čeští krajané žijící v USA. Vím, že se jedná i s řadou známých osobností. Organizátoři se snaží oslovit například oslovit George Cloonyho nebo autorku Harry Pottera Joanne Rowlingovou.

Chystáte něco podobného i v České republice?

Ano, v České republice se uskuteční tento den protestní pochod stejně jako ve Varšavě, Bratislavě nebo Londýně. Lidé by se ve 12 hodin měli setkat před ministerstvem zahraničí a pak se pěšky vydat před norskou ambasádou v Praze svou solidaritu s rodinami, jejichž děti byly norskými úřady bezdůvodně vytrženy z vlastní rodiny a nemohou se vrátit domů. Přidají se tím k celoevropské vlně protestů s centrem v Oslu, kde rodiče a příbuzní položí před norský parlament za každé své ztracené dítě jednu symbolickou růži.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Související:

Právě se děje

reklama