Chorvatská policie opět zadržela "prezidenta" Liberlandu Jedličku

Záhřeb - Chorvatská policie v sobotu odpoledne opět zadržela Čecha Víta Jedličku, jenž se označuje za prezidenta samozvaného státu Liberland. Spolu s ním bylo kvůli nelegálnímu překročení hranice zadrženo dalších deset osob.

Vít Jedlička
doporučujeme

Ještě dnes by se měli objevit před soudem. Čech vyhlásil Liberland v polovině dubna na údajném "území nikoho" mezi Srbskem a členským státem EU Chorvatskem.

Podle portálu index.hr byli mezi zadrženými i tři chorvatští občané; jedním z nich je reportér chorvatské televize HRT. Jedlička a dalších deset osob se pokusilo dostat na území Liberlandu ze Srbska na dvou lodích. Když se dostali na druhý břeh Dunaje, policie je zatkla. Lodě byly registrované v Srbsku.

Chorvatská policie zadržela Jedličku již minulou sobotu, rovněž kvůli nelegálnímu překročení hranice mezi Chorvatskem a Srbskem. Doprovázela ho prý tehdy ještě jedna osoba. Minulou neděli večer se o totéž pokusilo ještě šest jeho přátel a stoupenců. Byli rovněž zadrženi a v pondělí se objevili před soudem. Zakladatel Liberlandu strávil před týdnem na policii noc a propuštěn byl v neděli. Soud mu udělil pokutu 2400 kun (asi 8700 Kč). Stejnou pokutu dostali i jeho přátelé a stoupenci.

"Svobodnou republiku Liberland" Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Jedlička chce z nového státu vytvořit daňový ráj se základním principem "žít a nechat žít".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Dánský soud poslal do vězení dvojici Švédů za bombový útok na berní úřad

09.07.2020 17:39 Aktualizováno Dánský soud dnes uznal dvojicí švédských občanů vinnou z loňského bombového útoku na daňový úřad v…

Na Slovensku přibylo nakažených koronavirem, Bulharsko znovu zavádí…

09.07.2020 17:37 Aktualizováno Slovensko ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní…

Slovenská vláda chystá reformu justice, změna se dotkne i ústavního soudu

09.07.2020 14:51 Zavedení prověrek majetkových poměrů soudců a jejich spolehlivosti, změny při obsazování členů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy