Zákaz fotografování na ulici? EU něco chystá

Brusel/Praha - Legislativní výbor Evropského parlamentu v úterý projednával celoevropskou úpravu autorského práva, v rámci které navrhuje zásadně omezit svobodu fotografování také v České republice. Podle senátorky Ivany Cabrnochové to znamená, že si každý bude muset dávat pozor na to, co fotografuje. Návrh se nelíbí ani Pirátům.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Evropská Unie

Problematické je podle Strany Zelených odmítnutí principu tzv. svobody panoramatu. Na poplach bijí zastánci svobody fotografování, kteří žádají, aby europoslanci zastavili tento útok na svobodné šíření fotografií už při červencovém hlasování EP. "Pokud navrhovaná změna projde, v praxi to bude znamenat problém prakticky pro každého z nás. Výsledkem bude, že si budeme muset dávat pozor na to, co fotografujeme. Bez svolení architekta stavby nebude povolené zveřejnit třeba fotografii vysílače na Ještědu na Facebooku nebo na Wikipedii. Za toto jednání bude hrozit žaloba," upozorňuje v tiskové zprávě na zásadní změnu v pojetí svobody fotografování senátorka Ivana Cabrnochová.

V České republice nyní platí svoboda panoramatu, tedy princip, že cokoliv, co je ve veřejném prostranství vystaveno permanentně, může být vyfotografováno a zveřejněno. To se ale může velmi brzy změnit. Legislativní výbor totiž 16. 6. 2015 posvětil pozměňovací návrh europoslance Jean-Marie Cavada, který chce svobodu fotografování zrušit.

"(Legislativní výbor) zastává stanovisko, že komerční používání fotografií, videozáznamů či dalších vyobrazení děl, která jsou trvale umístěna na fyzických veřejných místech, musí být vždy vázáno na předchozí souhlas autorů nebo jiných zplnomocněných osob." Tak zní text návrhu, pro který zvedl ruku i český europoslanec Pavel Svoboda, předseda legislativního výboru. 

"Považuji to za obrovský nesmysl. Myslím si, že by se legislativní výbor měl začít věnovat důležitějším tématům, než omezovat někoho na tom, co bude nebo nebude na fotografii. Podle mě je to další nesmyslná regulace," řekl europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský serveru EuroZprávy.cz

"Pokud o současnou svobodu panoramatu přijdeme, budeme muset smazat z Wikipedie desetitisíce fotografií. To by byla obrovská škoda, třeba i pro zahraniční návštěvníky, kteří by se rádi o naší zemi něco dozvěděli. Wikipedie je často na prvních místech ve vyhledávání, protože je navštěvovaná. Řada turistů si na ní hledá informace o tom, kam se pojedou podívat," uvedl k této záležitosti Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika, který v ČR zastupuje Wikipedii.

"Jsem připravena bojovat proti této nesmyslné úpravě autorského zákona, která by omezila svobodu fotografování a negativně by zasáhla do našeho každodenního života. V krátké době svolám do senátu debatu, jejímž cílem bude zahájit odpor proti tomuto legislativnímu zmetku. Cílem je přesvědčit před červencovým hlasováním europoslance, aby zachovali svobodu panoramatu tak, jak ji známe dnes. Je to zájem nás všech," konstatuje senátorka Ivana Cabrnochová.

Česká pirátská strana upozorňuje, že na základě principu svobodného fotografování, který je garantován v právním řádu České republiky a dalších zemí, funguje celá řada on-line projektů: různá fotoalba, fotobanky, ale třeba i také největší on-line encyklopedie Wikipedie. Možnost fotografovat pouze pro nekomerční účely však fotografování a sdílení fotek podle Pirátů zabíjí. A s ní i Wikipedii. 

"Jako wikipedista jsem byl zhrozen, že výbor pro právní záležitosti tento pozměňovací návrh schválil. Europoslanci si asi spletli století, svoboda panoramatu je naprosto zásadní pro dnešní digitální dobu," uvedl zastupitel hl. m. Prahy za Piráty Adam Zábranský.

"Návrh směřuje nejen proti omezení svobody, ale i zdravého rozumu. Pokud by se takové omezení uzákonilo, museli bychom se bát vyjít s fotoaparátem na ulici. Ve veřejném prostoru by se člověk beze strachu nevyfotil. Kam chce Brusel dojít, pokud místo řešení skutečných problémů generuje takové nesmysly?" komentoval návrh pro EuroZprávy.cz místopředseda ODS Martin Kupka.

Pavel Svoboda: Fotit si samozřejmě může každý to, co chce, svoboda panoramatu zůstává nedotčena!

Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP, ale varuje, že nikdo amatérské (nevýdělečné) fotografy žalovat nebude. "Samozřejmě je to úplný nesmysl, kdo by takovou úpravu navrhoval...". Pavel Svoboda a další členové jeho výboru JURI jsou toho názoru, že umístění amatérských snímků chráněných děl na facebooku nelze považovat za komerční užití, protože zde není profit – je tudíž absurdní, aby byl někdo stíhán.

Pokud jde o úpravu tzv. „svobody panoramatu", kterou se zabýval Výbor pro právní záležitosti v rámci projednávání zprávy o implementaci směrnice 2001/29, jejíž autorkou je poslankyně Julia Reda zvolená v Německu za Pirátskou stranu, je třeba říci, že Výbor pro právní záležitosti se nyní vyslovil pro svobodu užití fotografií, videí či jiných zobrazení budov či např. soch umístěných ve veřejném prostoru pouze pro nekomerční užití.

Včera odhlasované znění ani konečné znění, které bude odhlasováno v červenci na plénu Evropského parlamentu, nezmění podle Svobody nic na současné české úpravě. "Je to jednoduché. Když jste turista a vyfotíte si Tančící dům nebo nějakou moderní autorsky chráněnou stavbu, popřípadě jí nasdílíte na facebooku, nic z toho pro vás neplyne. Když jste profesionál a začnete před Tančícím domem nebo v trafikách prodávat své pohlednice se snímkem domu, měl byste požádat autora stavby o souhlas či dohodu. Celé je to mnoho povyku pro nic. Je velký rozdíl mezi komerčním a nekomerčním užitím, to je snad jasné každému," uzavírá Pavel Svoboda.

Vstupte do diskuze (76)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama