Důchodci opouští druhý důchodový pilíř. Odešla desetina Slováků

Bratislava - Druhý penzijní pilíř na Slovensku letos opustilo 158.310 lidí ze zhruba 1,5 milionu klientů soukromých důchodových fondů. Využili tak otevření systému na tři měsíce, které dříve v tomto roce prosadila levicová vláda premiéra Roberta Fica.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Novinářům to dnes řekl ministr sociálních věcí Ján Richter. Šlo v pořadí již o čtvrtou možnost vystoupit z druhého důchodového pilíře a vrátit se do státem financovaného průběžného penzijního systému.

Systém spoření na důchod jednobarevná vláda sociálních demokratů otevřela na období od poloviny března do poloviny června. Reagovala tak na nabídky pojišťoven, které prvním žadatelům o penzi z peněz naspořených v soukromých fondech nabídly nižší důchod, než předpokládal stát. Premiér Fico dříve tvrdil, že druhý pilíř je nevýhodný až pro milion spořících, a to zejména starší občany a obyvatele s nízkými příjmy.

Podle pravicové opozice, která stála u zrodu druhého penzijního pilíře před deseti lety, Ficova vláda se tímto způsobem chce dostat k úsporám lidí. Soukromé důchodové fondy spravují aktiva za více než šest miliard eur (163 miliard korun).

Peníze na penzijních účtech obyvatel, kteří druhý důchodový pilíř opustili, budou převedeny do státního penzijního systému. Stát tak získá 541,7 milionu eur (téměř 15 miliard korun), což odpovídá více než desetině ročních nákladů Slovenska na výplatu starobních důchodů. Tyto peníze zlepší bilanci státem ovládané Sociální pojišťovny, která kromě jiného vyplácí důchody a která je z důvodu nedostatku výnosů z povinných odvodů každoročně odkázána na finanční dotaci od státu.

Témata: důchody | Slovensko
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama