Důchodci opouští druhý důchodový pilíř. Odešla desetina Slováků

Bratislava - Druhý penzijní pilíř na Slovensku letos opustilo 158.310 lidí ze zhruba 1,5 milionu klientů soukromých důchodových fondů. Využili tak otevření systému na tři měsíce, které dříve v tomto roce prosadila levicová vláda premiéra Roberta Fica.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Novinářům to dnes řekl ministr sociálních věcí Ján Richter. Šlo v pořadí již o čtvrtou možnost vystoupit z druhého důchodového pilíře a vrátit se do státem financovaného průběžného penzijního systému.

Systém spoření na důchod jednobarevná vláda sociálních demokratů otevřela na období od poloviny března do poloviny června. Reagovala tak na nabídky pojišťoven, které prvním žadatelům o penzi z peněz naspořených v soukromých fondech nabídly nižší důchod, než předpokládal stát. Premiér Fico dříve tvrdil, že druhý pilíř je nevýhodný až pro milion spořících, a to zejména starší občany a obyvatele s nízkými příjmy.

Podle pravicové opozice, která stála u zrodu druhého penzijního pilíře před deseti lety, Ficova vláda se tímto způsobem chce dostat k úsporám lidí. Soukromé důchodové fondy spravují aktiva za více než šest miliard eur (163 miliard korun).

Peníze na penzijních účtech obyvatel, kteří druhý důchodový pilíř opustili, budou převedeny do státního penzijního systému. Stát tak získá 541,7 milionu eur (téměř 15 miliard korun), což odpovídá více než desetině ročních nákladů Slovenska na výplatu starobních důchodů. Tyto peníze zlepší bilanci státem ovládané Sociální pojišťovny, která kromě jiného vyplácí důchody a která je z důvodu nedostatku výnosů z povinných odvodů každoročně odkázána na finanční dotaci od státu.

Témata: důchody | Slovensko
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama