Vztahy Česko-Německo se prohlubují, Zaorálek podepsal novou deklaraci

Berlín - Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier dnes v Berlíně podepsali deklaraci o česko-německém strategickém dialogu. Podle dokumentu má být prohloubena spolupráce v devíti oblastech.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí

V rámci nového strategického dialogu chtějí Praha a Berlín intenzivně spolupracovat v kultuře, v bezpečnosti a obranné politice, v zemědělství a ve zdravotnictví Dnešní deklarace navazuje na smlouvu o dobrém sousedství mezi Československem a Německem z roku 1992 a na česko-německou deklaraci podepsanou o pět let později.

"Nechceme podepisovat dokumenty, které zůstanou jen na papíře, ale chceme, aby vedly ke skutečným krokům v budoucí práci," uvedl na tiskové konferenci po jednání Steinmeier. Se Zaorálkem se dohodl, že se budou scházet jednou ročně, aby tuto novou formu spolupráce vyhodnotili.

"Dokument o strategickém dialogu by měl rámovat další kapitolu česko-německých vztahů," doplnil německého kolegu Zaorálek. Stejně jako Steinmeier přitom současné vztahy mezi oběma zeměmi označil za vynikající.

"Česko-německá deklarace to nebyl jenom papír. To by dokument, který sehrál svou roli. Ale dnes jsme jinde a je důležité udělat další kroky," soudí český ministr.

Součástí debaty o zahraniční politice má být i diskuze o lidských právech. "Je pozoruhodné, jak Německo jako stát, který dokáže obhajovat své ekonomické zájmy, dokáže zároveň prosazovat politiku lidských práv. V tom je Německo zajímavý příklad něčeho, co není vůbec běžné," poznamenal k tomu Zaorálek. Česká zahraniční politika pod jeho vedením čelila v minulosti kritice kvůli údajné rezignaci právě na obhajobu lidských práv.

Steinmeier se Zaorálkem dnes jednali také o situaci v Řecku před nedělním referendem, o vývoji na Ukrajině a o migrační krizi v EU. "Musíme najít rozumné řešení a zasadit se o to, aby v Evropě nevznikl odmítavý postoj (k uprchlíkům), který neodpovídá našim evropským hodnotám a jen by znamenal, že ve Středozemním moři budou umírat lidé," uvedl Steinmeier. Jeho země patřila k zastáncům povinných kvót na přerozdělování migrantů v EU, které ale část členských zemí včetně Česka odmítla. Unijní země by si nyní měly 40.000 azylantů z Eritreje a Sýrii rozdělit dobrovolně.

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

Související:

Právě se děje