Naděje existuje, ale dohoda je daleko, komentuje dění kolem Řecka finský ministr

Brusel – Ministři financí eurozóny dnes navazují na včerejší jednání a snaží se najít řešení složité situace kolem Řecka. Podle finského ministra financí Alexandra jsou řecké návrhy nedostatečné. Ani po osmi hodinách ministři nenašli shodu, podle některých za to může právě Finsko a Německo, které proti dohodě ostře vystupují.

Angela Merkelová (německá kancléřka) a Alexander Stubb (finský premiér)
doporučujeme

Euroskupina se konstruktivně snaží najít řešení velmi složité situace kolem Řecka, možnou dohodu nikdo neblokuje, řekl dnes ráno novinářům finský ministr financí Alexander Stubb. „Říkáme, že to, co nyní Řekové nabídli už v této fázi, jednoduše nestačí," poznamenal Stubb.

Proti dohodě údajně kromě Německa ostře vystupovalo právě Finsko. Finská média přitom tvrdí, že euroskeptická Strana Finů hrozí v Helsinkách odchodem z koalice a tedy pádem vlády v případě domluvy na záchraně Řecka.

Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis doufá, že dnes se euroskupina v jednáních posune. „Je relativně nepravděpodobné, že Evropská komise dnes získá mandát ke startu formálních jednání o třetím programu," podotkl. Euroskupina podle něj může ale připravit půdu pro diskuzi lídrů zemí eurozóny, která by měla začít odpoledne.

Stubb se také nechal slyšet, že by v případě řeckých slibů všichni měli hlídat tři indikátory – stabilitu eurozóny a řeckých financí, udržitelnost řeckého dluhu a základní financování řeckých potřeb. Tyto otázky musí podle něj být spojené s velmi tvrdými podmínkami týkajícími se penzí, daně z přidané hodnoty či třeba strukturálními reformami.

Stále máme naději, ale jsme velmi daleko od toho, co potřebujeme," uvedl finský ministr. Pokud by jednání postupovala na škále od jedné k deseti, nachází se nyní euroskupina podle něj mezi body tři a čtyři.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko omezí vstup Čechům kvůli nárůstu případů covidu-19

04.07.2020 03:14 Dnešním dnem vstupuje v platnost rozhodnutí slovinské vlády přeřadit v rámci koronavirové krize…

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy