Řečtí darmožrouti a lenoši? Tyto statistiky překvapí i vás

Atény/Praha – V souvislosti s řeckou krizí a vyjednáním o dalších půjčkách pro Atény, se mluví o tom, že si země stále žije nad poměry, protože lidé mají spoustu výhod, vysoké platy a důchody a krátkou pracovní dobu. Nově zveřejněné statistiky ale tyté mýty z velké části vyvrací.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Řecká krize
doporučujeme

Český statistický úřad zveřejnil v rámci svého měsíčníku Statistika&My informace o tom, jak jsou na tom s příjmem obyvatelé jednotlivých zemí Evropské unie. Podle úřadu obvyklé srovnání prostřednictvím HDP na obyvatele nemá příliš vypovídací hodnotu, protože jsou do něj započítávány i výdaje vlády a firem.

„Prostě řečeno zahrnuje HDP z pohledu příjmů (důchodů) v ekonomice také zisky firem, nikoli jen mzdové příjmy, resp. náhrady zaměstnancům. Zvolme tedy pro srovnání životní úrovně lidí v EU vhodnější indikátor, a to upravený hrubý disponibilní příjem domácností (v přepočtu na obyvatele v PPS)," vysvětluje Statistický úřad, jak dospěl k uveřejněným číslům.

  • Celá tabulka Českého statistického úřadu zde.

Z nich vyplývá, že nejlépe z celé Unie se mají Němci, což tak překvapivé není. V příjmu převyšují průměr EU o 27,5 %. Naopak nejhůře je na tom Chorvatsko a Lotyšsko. Pokud se podíváme na řecká čísla, zjistíme, že příjem průměrného Řeka v roce 2013 byl v podstatě totožný s tím, co dostal Čech nebo Slovák. Všechny země se pohybují na úrovni necelých 73 % průměru EU.

Další zajímavá čísla zveřejnil také americký magazín Forbes. Ten se ve svém srovnání na základě čísel Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zabýval tím, jak dlouhá je v jednotlivých zemích Evropy pracovní doba. Ze statistiky překvapivě vychází, že Řekové jsou nejpracovitějším národem Unie, v tabulce ale nejsou zahrnuty všechny země. Nicméně průměrný Řek v roce 2013 odpracoval 42 hodin týdně. Na druhém místě skončilo Portugalsko (39,6 hodiny), následované Španělskem (38 hodin). Naopak nejkratší dobu pracují Irové (35,4 hodiny), Němci (35,3 hodiny) a Nizozemci (30 hodin). Češi do statistiky nebyli zahrnuti.

  • Celá statistika magazínu Forbes zde

Podle odborníků to může být způsobeno tím, jako práci Řekové vykonávají. Hodně jich pracuje v zemědělství nebo v sektoru služeb – například v restauracích a obchodech – takže někteří v práci tráví vzhledem k otevírací době skoro celý den.

Autor textu Niall McCarthy také vyvrací některé stereotypy, které o Řecku a Řecích panují. „Říká se, že Řekové chodí brzo do důchodu. Průměrný věk odchodu do důchodu je 57,8 let. To v rámci EU není zdaleka nejnižší věk. Je to jen o několik málo měsíců dříve, než chodí na odpočinek Britové (58,3 roky)," dodává McCarthy.

Loading...
Témata: Řecko | práce | mzdy / platy
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko obvinilo tři Rusy z podobné kauzy jako Skripal

23.01.2020 20:33 Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž…

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama