Írán a světové mocnosti dnes uzavřely historickou dohodu

Vídeň/Teherán/Washington - Světové mocnosti se dnes ve Vídni po dlouho protahovaných jednáních dohodly s Íránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí.

Barack Obama, prezident USA
doporučujeme

Proti se ihned postavil Izrael, který vyzval Kongres USA, kde má většinu opozice, aby smlouvu neratifikoval. Americký prezident Barack Obama dohodu hájí. S Íránem, podezíraným z vývoje atomové zbraně, jednali zástupci USA, Británie, Francie, Ruska, Číny a Německa asi 21 měsíců.

Dohoda má vést k rychlému odvolání ekonomických sankcí proti Íránu, což zemi hlavně umožní získat více peněz zvýšeným vývozem ropy - a příliv íránské ropy na trhy zřejmě sníží její světové ceny. Teherán na oplátku omezí svou jadernou aktivitu; v příštích deseti letech má především zredukovat o dvě třetiny počet centrifug na obohacování uranu.

Írán také přestane používat podzemní středisko na obohacování uranu v Komu, sníží zásoby nízko obohaceného uranu na 300 kilogramů a obohacení uranu nepřesáhne 3,67 procenta. Jádro těžkovodního reaktoru v Aráku bude odstraněno a přebudováno tak, aby zařízení neprodukovalo podstatnější množství plutonia. Umožní inspektorům OSN provádět inspekce svých zařízení, a to včetně vojenských.

Pokud se objeví podezření, že Írán neplní své závazky, pokusí se spor vyřešit během 30 dní společná komise. Pokud její úsilí selže, pak to ohlásí Radě bezpečnosti OSN a může následovat rychlé znovuzavedení sankcí. Dohoda také povede k odvolání zbrojního embarga proti Íránu, a to za pět let od chvíle, kdy smlouva začne fungovat. Íráncům by se rovněž měla odblokovat konta a majetky v zahraničí.

Zatímco kladné ohlasy na dohodu zazněly nejen z úst Baracka Obamy, či íránského prezidenta Hasana Rúháního, ale například i ruského prezidenta Vladimira Putina, ostrý nesouhlas vyjádřil Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Izrael není vázán jadernou smlouvou s Íránem, protože "Teherán se židovský stát nadále snaží zničit". Nepřátelsky se v minulosti vůči Izraeli vyjadřoval zejména předchozí íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

"Tato dohoda vkládá do íránského teroristického režimu naděje, že se změní a zároveň dělá vše pro to, aby se neměnil," tvrdí Netanjahu. Varoval, že po uzavření dohody s Teheránem se svět stává "daleko nebezpečnějším".

Témata: Barack Obama | Írán
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko omezí vstup Čechům kvůli nárůstu případů covidu-19

04.07.2020 03:14 Dnešním dnem vstupuje v platnost rozhodnutí slovinské vlády přeřadit v rámci koronavirové krize…

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy