S běženci jednáte nehumánně. Z USA zní tvrdá kritika evropské imigrační politiky

"Evropské selhání imigrační politiky si žádá nové oběti. A tentokrát, namísto toho, aby se utopili, když se jejich chatrné lodě potopí ve Středozemním moři - jen tento rok se zatím utopilo téměř dva tisíce lidí - imigranti umírají přímo na evropské půdě," začíná úvodník amerického serveru New York Times. Známý deník přinesl velmi svérázný pohled na aktuální problémy se snahou běženců nelegálně proniknout skrze Eurotunel do Spojeného království a potažmo celou situaci ohledně přílivu utečenců z Afriky a Blízkého východu na starý kontinent.

Stovky imigrantů se opět snažily proniknout přes tunel z Calais do Británie
doporučujeme

Hanba Francii a Velké Británii

"Od začátku června zemřelo deset (běženců) nedaleko Calais ve Francii, když se snažili naskočit na nelegální jízdu skrze Eurotunel do Británie, do jejich vysněné destinace. Tváří v tvář tomuto odhodlanému zoufalství - a přerušení dopravního spojení pro turisty a zboží - Británie a Francie reagují s neskrývaným nepřátelstvím, což je v ostrém kontrastu s více vřelejšími zeměmi, jako jsou Itálie a Řecko," píše poněkud naivně New York Times.  

"Konflikty, despocie a zhroucená hospodářství v Africe a na Blízkém východě vyhnaly do Evropy stovky tisíc lidí hledajících azyl. Jen za tento rok se jich zhruba 100 tisíc dostalo do Řecka a téměř 80 tisíc do Itálie. Itálie není bohatá země a Řecko je zoufale chudé," tvrdí americký server.     

"Ale jejich otevřená reakce zahanbuje lídry bohatších zemí, jako je britský předseda vlády David Cameron, který den poté, co se množství malých skupinek vracelo znovu a znovu po dlouhé hodiny s cílem pokusit se dostat se do vjezdu do Eurotunelu, varoval před 'roji' běženců v Calais chystajících se obsadit jeho zemi," připomíná úvodník vlivného deníku.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Není to o nic větší hanba než fakt, že Francie nedokáže s běženci shromážděnými na francouzské straně Eurotunelu jednat více humánně. Calais bylo dlouho odrazovým můstkem pro imigranty hledající cestu do Británie. Zhruba tři tisícovky z nich - většina pochází z Eritreje, Ethiopie, Súdánu, Afghánistánu a Sýrie - byly nyní shromážděny ve špinavém táboře na kraji města, kde je nedostatek toalet a málo jídla, a s nimi hrubě zacházeno ze strany policie," kritizuje New York Times francouzskou imigrační politiku.    

Musí přijít změna, jinak zemřou další lidé

"Velká Británie tento týden přislíbila vyčlenit sedm milionů liber, nebo-li jedenáct milionů dolarů na zlepšení bezpečnosti na francouzské i britské straně tunelu. Francouzská vláda vyslala do Calias dodatečných 120 policejních příslušníků," vyjmenovává úvodník opatření, která mají dle Londýna a Paříže situaci u Eurotunelu vyřešit.  

"Francie a Británie také přislíbily vyhostit běžence zpět do Afriky a podniknout útok na převaděčské skupiny, které pašují imigranty do Evropy," odkazuje americký server na chystaná protiimigrační opatření.

"Nic z toho tuto humanitární krizi neřeší. Dokud se Velká Británie, Francie a zbytek Evropské unie nepostaví čelem ke své kolektivní zodpovědnosti a nebudou s běženci zacházet humánně, nebudou akceptovat přirozenou touhu imigrantů shledat se se svými rodinnými příslušníky a konečně si nepřiznají, že žádna bariéra nezabrání zoufalým lidem riskovat své životy, aby se dostali do bezpečí a k příležitostem, budou umírat další běženci," uzavírá pesimisticky New York Times a fakticky tím Evropu nabádá k výraznému přehodnocení její imigrační politiky a výrazně otevřenějšímu přístupu k uprchlíkům.      

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama