Vedra drtí Evropu. Část úrody je zničená

Berlín/Budapešť - Nekončící sucho doprovázené tropickými teplotami ničí v Evropě úrodu, likviduje mladé porosty stromů a ohrožuje život v okolí řek. Maďarští zemědělci dnes ohlásili, že jen na úrodě kukuřice čekají škody v přepočtu za 3,5 miliardy korun, nakonec ale může být až dvojnásobná.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Až o polovinu menší úrodu kukuřice očekávají také někteří němečtí farmáři. Vedro, které podle agentury DPA připomíná Saharu, ve střední Evropě zdaleka nekončí, ve čtvrtek a v pátek se totiž očekávají nejvyšší teploty, teprve poté by se mělo mírně ochladit. Slovensko na nadcházející tři dny vyhlásilo nejvyšší výstrahu před vedry.

Podle maďarských zemědělců sucho přineslo rozsáhlé škody. Na úrodě kukuřice je podle nich ztráta nejméně 40 miliard forintů (3,5 miliardy korun). Předseda maďarského svazu pěstitelů obilí József Vancsura v rozhovoru s hospodářským listem Világgazdaság ale varoval, že konečná škoda by mohla být dvojnásobná.

Maďarsko letos zamýšlelo vyprodukovat přes osm milionů tun kukuřice. Vlna veder a s tím související extrémní sucho podle Vancsury zapříčinily o více než jeden milion tunu menší sklizeň. Mnohá kukuřičná pole chřadnou, neboť v zemi není dostatek vláhy.

Potíže hlásí i pěstitelé slunečnice, která je důležitým maďarským vývozním artiklem. Rostliny živořící na vysušených polích totiž nedosahují očekávané kvality. Agentura DPA připomněla, že kukuřice a slunečnice tvoří zhruba pětinu maďarské zemědělské produkce.

Bídnou úrodu kukuřice očekávají i Němci. Například v jižní spolkové zemi Bádensko-Württembersko pojišťovny odhadují o čtyřicet až padesát procent menší úrodu. Na některých místech prý farmáři kvůli suchu přišli na polích o vše. Obdobně chmurné vyhlídky hlásí i Hesensko.

Loading...
Témata: Počasí | zemědělci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný Youtuber roztrhal německou CDU na cáry. Strana neví, co teď

25.05.2019 08:56 Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové mají před nedělními volbami do Evropského…

Eurovolby 2019 v zahraničí: V Irsku překvapila Strana zelených

25.05.2019 04:43 Překvapením voleb do Evropského parlamentu v Irsku by mohla být Strana zelených se ziskem až tří ze…

Neuvěřitelné. Merkelová dostala pochvalu za to, že přijala uprchlíky. Z…

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Předseda evropské komise Jean Claude Juncker je přesvědčen, že kontroverzní rozhodnutí německé…

Teroristický útok ve Francii: Výbuch bomby zranil osm lidí

24.05.2019 21:22 Aktualizováno V centru francouzského města Lyon dnes explodoval podezřelý balíček. Při explozi bylo zraněno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama