Vedra drtí Evropu. Část úrody je zničená

Berlín/Budapešť - Nekončící sucho doprovázené tropickými teplotami ničí v Evropě úrodu, likviduje mladé porosty stromů a ohrožuje život v okolí řek. Maďarští zemědělci dnes ohlásili, že jen na úrodě kukuřice čekají škody v přepočtu za 3,5 miliardy korun, nakonec ale může být až dvojnásobná.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Až o polovinu menší úrodu kukuřice očekávají také někteří němečtí farmáři. Vedro, které podle agentury DPA připomíná Saharu, ve střední Evropě zdaleka nekončí, ve čtvrtek a v pátek se totiž očekávají nejvyšší teploty, teprve poté by se mělo mírně ochladit. Slovensko na nadcházející tři dny vyhlásilo nejvyšší výstrahu před vedry.

Podle maďarských zemědělců sucho přineslo rozsáhlé škody. Na úrodě kukuřice je podle nich ztráta nejméně 40 miliard forintů (3,5 miliardy korun). Předseda maďarského svazu pěstitelů obilí József Vancsura v rozhovoru s hospodářským listem Világgazdaság ale varoval, že konečná škoda by mohla být dvojnásobná.

Maďarsko letos zamýšlelo vyprodukovat přes osm milionů tun kukuřice. Vlna veder a s tím související extrémní sucho podle Vancsury zapříčinily o více než jeden milion tunu menší sklizeň. Mnohá kukuřičná pole chřadnou, neboť v zemi není dostatek vláhy.

Potíže hlásí i pěstitelé slunečnice, která je důležitým maďarským vývozním artiklem. Rostliny živořící na vysušených polích totiž nedosahují očekávané kvality. Agentura DPA připomněla, že kukuřice a slunečnice tvoří zhruba pětinu maďarské zemědělské produkce.

Bídnou úrodu kukuřice očekávají i Němci. Například v jižní spolkové zemi Bádensko-Württembersko pojišťovny odhadují o čtyřicet až padesát procent menší úrodu. Na některých místech prý farmáři kvůli suchu přišli na polích o vše. Obdobně chmurné vyhlídky hlásí i Hesensko.

Témata: Počasí | zemědělci
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská krajní pravice přišla o tři poslance

27.05.2020 13:54 Krajně pravicová opoziční strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) přišla ve…

Na Slovensko a zpět do 48 hodin, Češi vyrazili pro psa i do banky

27.05.2020 13:51 Pro pejska do Levice, do banky v Žilině či na jednání do Humenného. Lidé z Ostravska využili…

Kancléř Kurz jednal se státy, které zdárně zvládly pandemii. Mezi nimi i…

27.05.2020 13:29 O vědecké spolupráci, dalším uvolňování karanténních opatření a izolaci nakažených dnes jednal…

Řecko se obává příchodu uprchlíků z Turecka, zajišťuje hranice

27.05.2020 11:49 Řecko podniká potřebné kroky k posílení bezpečnosti na hranicích s Tureckem, oznámil dnes řecký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy