Vedra drtí Evropu. Část úrody je zničená

Berlín/Budapešť - Nekončící sucho doprovázené tropickými teplotami ničí v Evropě úrodu, likviduje mladé porosty stromů a ohrožuje život v okolí řek. Maďarští zemědělci dnes ohlásili, že jen na úrodě kukuřice čekají škody v přepočtu za 3,5 miliardy korun, nakonec ale může být až dvojnásobná.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Až o polovinu menší úrodu kukuřice očekávají také někteří němečtí farmáři. Vedro, které podle agentury DPA připomíná Saharu, ve střední Evropě zdaleka nekončí, ve čtvrtek a v pátek se totiž očekávají nejvyšší teploty, teprve poté by se mělo mírně ochladit. Slovensko na nadcházející tři dny vyhlásilo nejvyšší výstrahu před vedry.

Podle maďarských zemědělců sucho přineslo rozsáhlé škody. Na úrodě kukuřice je podle nich ztráta nejméně 40 miliard forintů (3,5 miliardy korun). Předseda maďarského svazu pěstitelů obilí József Vancsura v rozhovoru s hospodářským listem Világgazdaság ale varoval, že konečná škoda by mohla být dvojnásobná.

Maďarsko letos zamýšlelo vyprodukovat přes osm milionů tun kukuřice. Vlna veder a s tím související extrémní sucho podle Vancsury zapříčinily o více než jeden milion tunu menší sklizeň. Mnohá kukuřičná pole chřadnou, neboť v zemi není dostatek vláhy.

Potíže hlásí i pěstitelé slunečnice, která je důležitým maďarským vývozním artiklem. Rostliny živořící na vysušených polích totiž nedosahují očekávané kvality. Agentura DPA připomněla, že kukuřice a slunečnice tvoří zhruba pětinu maďarské zemědělské produkce.

Bídnou úrodu kukuřice očekávají i Němci. Například v jižní spolkové zemi Bádensko-Württembersko pojišťovny odhadují o čtyřicet až padesát procent menší úrodu. Na některých místech prý farmáři kvůli suchu přišli na polích o vše. Obdobně chmurné vyhlídky hlásí i Hesensko.

Loading...
Témata: Počasí | zemědělci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Podívejte se na reportáž německé televize, která rozzuřila Andreje…

21.04.2019 12:20 Velký poprask tento týden způsobil reportážní a investigativní pořad německé veřejnoprávní televize…

Devastující a hrůzné. Celý svět ostře odsuzuje teroristické útoky na Srí…

21.04.2019 12:12 Aktualizováno Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance, které si dnes vyžádaly přes 180 mrtvých,…

Do evropských voleb promluví rozdílná pravidla i brexit

21.04.2019 10:23 Voliči z členských zemí Evropské unie budou za necelých pět týdnů rozhodovat o novém složení…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama