Co způsobilo srážku letadel na Slovensku? První informace z vyšetřování

Bratislava - Juraj Gyenes, zástupce leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru slovenského ministerstva dopravy, se vyjádřil k příčinám včerejší tragické srážky dvou letadel s parašutisty na Slovensku. Vyšetřovatelé podle jeho slov vyloučili, že by za nehodu mohl technický stav havarovaných letounů L-410 české výroby.

371
doporučujeme

Na palubě letadel bylo dohromady 34 parašutistů a čtyři členové posádek. Nehodu nepřežili všichni čtyři piloti letadel a tři parašutisté. Většině parašutistů, kteří měli v plánu nácvik hromadného seskoku z výšky čtyř kilometrů, se podařilo zachránit, když po srážce vyskočili z letadel. Mezi přeživšími byl i jeden Čech.

Zdroj: YouTube

Policie, která v případu zahájila trestní stíhání z obecného ohrožení, dnes informovala, že jeden z parašutistů seskok z letadla nepřežil. Další dva parašutisté zemřeli v troskách jednoho z letounů.

"Technickou příčinu jsme vyloučili, máme dostatek důkazů, že technika byla v pořádku," uvedl Gyenes, který zároveň popřel dřívější informace slovenských medií, že jedno z letadel mělo být přetížené.

Vyšetřovatelé nehody se podle Gyenese zaměří na vliv meteorologických podmínek či chybu pilotů na srážku letounů. Využijí k tomu také zkoumání trosek strojů, radarové záznamy a výpovědi svědků. Stroje nebyly vybaveny takzvanými černými skřínkami.

Podle svědků tragičtějším následkům nehody zabránili piloti letadel, kteří se snažili udržet poškozené stroje co nejdéle v letu, aby parašutisté stihli stroje opustit před jejich zřícením na zem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama