Slovensko odmítá muslimy, psala světová média. Tady je pozadí celé události

Bratislava - Slovensko se podle ministerstva vnitra rozhodlo přijmout 200 syrských uprchlíků, pokud se bude jednat o křesťany. Zpráva, která před několika dny pobouřila světová média, má ale nečekané pozadí.

Muslim, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenská republika se v řadě médií zapsala negativním dojmem díky plánu na přijetí dvou stovek uprchlíků, kteří by neměli být muslimského vyznání. Většina deníků citovala výrok Ivana Netíka, ředitele tiskového odboru Kanceláře ministra vnitra, který uvedl: "Chceme pomoci Evropě s problematikou migrace. Mohli bychom přijmout 800 muslimů, ale na Slovensku nemáme žádné mešity, tak jak je můžeme integrovat, pokud se jim zde nebude líbit?"

O plánu na intergraci uprchlíků vyznávajících křesťanskou víru informovaly přední zahraniční deníky a média jako například BBC, Deutsche Welle, Washington Post, Al Arabiya News, The Daily Mail, Telegraph a řada dalších. Některá média se ale nespokojila pouze s obecným vyjádřením tiskového mluvčího a pátrala dále.

Psali jsme:  

Slovenský Denník N před několika dny zveřejnil celé stanovisko ministerstva vnitra, v němž je mimo jiné uvedeno: "Slovensko odmítlo kvóty na migranty, protože si myslíme, že je to nebezpečný návrh. Řeší se jen důsledek ale ne příčina. Dnes máme rozdělit 40 000 migrantů (Slovensko více než 1000), ale do Evropy denně proudí další tisíce. Kolik si budou muset rozdělit evropské, když tu bude milion nebo dva miliony migrantů. Slovensko nabídlo EU pomoc v případě současné vlny migrace ve třech rovinách. Přijmeme 200 křesťanských rodin ze Sýrie, které s pomocí UNHCR a IOM, nevládní organizace včetně katolické charity budeme integrovat do slovenské společnosti. Křesťanů pro to, protože si myslíme, že mají velký potenciál bez problémů se začlenit do naší společnosti."

Ve vyjádření také dále stojí: "Slovenská migrační politika i oficiální dokumenty deklarují, že Slovensko se při přijímání uprchlíků řídí principem kulturní blízkosti, který považuje za faktor lepší šance na integraci. Pokud však přijde migrant z muslimské země, rozhodne se požádat o azyl na Slovensku a žít na Slovensku, vstoupí do standardního azylového procesu ve smyslu všech platných zákonů."

Kritizuje i Chorvatsko a Turecko

Do celé věci je zapleten také předseda Islámské nadace na Slovensku (INS) Mohamad Safwan Hasna. Ten v rozhovoru pro portál topky.sk podotkl, že "postoj Slovenska není zrovna nejšťastnější. Jsem přesvědčen, že je třeba pomáhat všem lidem v nouzi, ačkoli přesto jsem vděčný, že se pomůže alespoň někomu. Bohužel zbytku Evropy jsme tím ukázali, že se nám do společného řešení nepříjemných problémů velmi nechce."

I on potvrdil, že si postoje Slovenska celý svět, a následně přiznal, že jej kontaktovali novináři z Wall Street Journal či britských muslimských novin The Muslim News s žádostí o stanovisko. "Nepsalo se o nás jen v západních médiích, ale například i v tureckých, arabských či indonéských," podotkl.

Celou situaci dále rozvíjí na webu islamonline.sk, kde dodává, že o vyjádření slovenského ministerstva psali i v Bosně a Hercegovině, v Chorvatsku či v Turecku. Deník The Wall Street Journal ale ještě před tím, než informaci publikoval, požádal o komentář právě Islámskou nadaci na Slovensku. 

Ta v reakci zdůraznila, že nevidí žádnou přímou spojitost mezi existencí mešit a přijímáním muslimských uprchlíků prchajících před válkou. "Na Slovensku již muslimská menšina existuje a ve více městech, včetně Bratislavy, se nacházejí provizorní muslimské modlitebny," uvedla INS.

Deníku také sdělila, že je to právě kvůli postoji vedení města Bratislavy, že oficiální islámské centrum už dávno nestojí. INS prý už v minulosti vypracovala plán na jeho výstavbu, avšak ta byla tehdejším primátorem hlavního města opakovaně zamítnuta.

Absence oficiálního islámského centra by ale prý neměla být důvodem pro odmítnutí pomoci muslimským imigrantům. Naopak by se podle nadace mělo směřovat k napravení nelichotivého prvenství Slovenska, jehož hlavní město je dnes již posledním v Evropské unii, v němž dosud žádné oficiální islámské centrum nebo mešita nestojí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo opět hlásí přes 2000 nových případů koronaviru

25.09.2020 08:28 Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama