Slovensko odmítá muslimy, psala světová média. Tady je pozadí celé události

Bratislava - Slovensko se podle ministerstva vnitra rozhodlo přijmout 200 syrských uprchlíků, pokud se bude jednat o křesťany. Zpráva, která před několika dny pobouřila světová média, má ale nečekané pozadí.

Muslim, ilustrační foto

Slovenská republika se v řadě médií zapsala negativním dojmem díky plánu na přijetí dvou stovek uprchlíků, kteří by neměli být muslimského vyznání. Většina deníků citovala výrok Ivana Netíka, ředitele tiskového odboru Kanceláře ministra vnitra, který uvedl: "Chceme pomoci Evropě s problematikou migrace. Mohli bychom přijmout 800 muslimů, ale na Slovensku nemáme žádné mešity, tak jak je můžeme integrovat, pokud se jim zde nebude líbit?"

O plánu na intergraci uprchlíků vyznávajících křesťanskou víru informovaly přední zahraniční deníky a média jako například BBC, Deutsche Welle, Washington Post, Al Arabiya News, The Daily Mail, Telegraph a řada dalších. Některá média se ale nespokojila pouze s obecným vyjádřením tiskového mluvčího a pátrala dále.

Psali jsme:  

Slovenský Denník N před několika dny zveřejnil celé stanovisko ministerstva vnitra, v němž je mimo jiné uvedeno: "Slovensko odmítlo kvóty na migranty, protože si myslíme, že je to nebezpečný návrh. Řeší se jen důsledek ale ne příčina. Dnes máme rozdělit 40 000 migrantů (Slovensko více než 1000), ale do Evropy denně proudí další tisíce. Kolik si budou muset rozdělit evropské, když tu bude milion nebo dva miliony migrantů. Slovensko nabídlo EU pomoc v případě současné vlny migrace ve třech rovinách. Přijmeme 200 křesťanských rodin ze Sýrie, které s pomocí UNHCR a IOM, nevládní organizace včetně katolické charity budeme integrovat do slovenské společnosti. Křesťanů pro to, protože si myslíme, že mají velký potenciál bez problémů se začlenit do naší společnosti."

Ve vyjádření také dále stojí: "Slovenská migrační politika i oficiální dokumenty deklarují, že Slovensko se při přijímání uprchlíků řídí principem kulturní blízkosti, který považuje za faktor lepší šance na integraci. Pokud však přijde migrant z muslimské země, rozhodne se požádat o azyl na Slovensku a žít na Slovensku, vstoupí do standardního azylového procesu ve smyslu všech platných zákonů."

Kritizuje i Chorvatsko a Turecko

Do celé věci je zapleten také předseda Islámské nadace na Slovensku (INS) Mohamad Safwan Hasna. Ten v rozhovoru pro portál topky.sk podotkl, že "postoj Slovenska není zrovna nejšťastnější. Jsem přesvědčen, že je třeba pomáhat všem lidem v nouzi, ačkoli přesto jsem vděčný, že se pomůže alespoň někomu. Bohužel zbytku Evropy jsme tím ukázali, že se nám do společného řešení nepříjemných problémů velmi nechce."

I on potvrdil, že si postoje Slovenska celý svět, a následně přiznal, že jej kontaktovali novináři z Wall Street Journal či britských muslimských novin The Muslim News s žádostí o stanovisko. "Nepsalo se o nás jen v západních médiích, ale například i v tureckých, arabských či indonéských," podotkl.

Celou situaci dále rozvíjí na webu islamonline.sk, kde dodává, že o vyjádření slovenského ministerstva psali i v Bosně a Hercegovině, v Chorvatsku či v Turecku. Deník The Wall Street Journal ale ještě před tím, než informaci publikoval, požádal o komentář právě Islámskou nadaci na Slovensku. 

Ta v reakci zdůraznila, že nevidí žádnou přímou spojitost mezi existencí mešit a přijímáním muslimských uprchlíků prchajících před válkou. "Na Slovensku již muslimská menšina existuje a ve více městech, včetně Bratislavy, se nacházejí provizorní muslimské modlitebny," uvedla INS.

Deníku také sdělila, že je to právě kvůli postoji vedení města Bratislavy, že oficiální islámské centrum už dávno nestojí. INS prý už v minulosti vypracovala plán na jeho výstavbu, avšak ta byla tehdejším primátorem hlavního města opakovaně zamítnuta.

Absence oficiálního islámského centra by ale prý neměla být důvodem pro odmítnutí pomoci muslimským imigrantům. Naopak by se podle nadace mělo směřovat k napravení nelichotivého prvenství Slovenska, jehož hlavní město je dnes již posledním v Evropské unii, v němž dosud žádné oficiální islámské centrum nebo mešita nestojí.

Mrazivé počasí bude pokračovat i o víkendu. Teploty spadnou hluboko pod…

22.01.2022 06:30 V Česku bude nadále sněžit i během víkendu. Větší nadílku meteorologové očekávají v sobotu, kdy…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Česko chce 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě. Polsko…

22.01.2022 11:27 Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Ve Francii přibylo přes 389 tisíc nakažených, odpůrci covid pasů…

22.01.2022 21:49 Aktualizováno Ve Francii dnes demonstrovali odpůrci zavedení očkovacích pasů, které znemožní neočkovaným lidem…

Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta

22.01.2022 20:28 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Napsala…

Neznámý útočník pobodal v Rakousku ženu na ulici, motiv není jasný

22.01.2022 14:27 Neznámý útočník dnes odpoledne napadl na ulici v rakouském městě Klagenfurt ženu a pobodal ji.…

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

22.01.2022 13:40 Aktualizováno Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou…

Polsko hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem

22.01.2022 11:08 V Polsku za poslední den přibylo rekordních 40.876 nových případů nákazy koronavirem, uvedlo…

V Německu přibylo přes 135 000 nakažených, sedmidenní incidence je rekordní

22.01.2022 08:22 V Německu za poslední den přibylo 135.461 lidí nakažených koronavirem, zatímco před týdnem to bylo…

ROZHOVOR: 25 let od česko-německé deklarace. Otevírat Pandořinu skříňku…

21.01.2022 21:59 Aktualizováno Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1997 lze vnímat…

Vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron už v Evropské unii převažuje

21.01.2022 20:20 Vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron už v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru…

Polsko za poslední den zaznamenalo 36.665 nových případů nákazy koronavirem

21.01.2022 20:12 Aktualizováno Polsko za poslední den zaznamenalo 36.665 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od…

Scholz neodpověděl na dotaz ohledně osudu Nord Streamu 2 v případě invaze

21.01.2022 18:59 Německý kancléř Olaf Scholz dnes ponechal bez odpovědi otázku novinářů, zda je německá vláda…

Související:

Právě se děje

reklama