Převaděči, kteří zabili 71 uprchlíků v kamionu, ukázali tvář

Budapešť - Maďarský soud poslal do vazby čtyři muže podezřelé z podílu na smrti jednasedmdesáti uprchlíků. Jejich těla objevili rakouští policisté v odstaveném nákladním autě. Soudní jednání se sice konalo za zavřenými dveřmi, svět ale přesto mohl poprvé vidět do tváří těm, co nechali zoufalé uprchlíky zemřít strašným způsobem.

Převaděči, kteří zabili 71 uprchlíků v kamionu, ukázali tvář
doporučujeme

Čtyři muži - tři Bulhaři a jeden Afghánec. K soudu v maďarském Kecskemétu přicházejí s pouty na rukou a se znuděným výrazem, jako by se jich strašná smrt jednasedmdesáti lidí vůbec netýkala. Před kamerami se tvář snaží zakrýt pouze jeden z nich.

Celý svět se ptá - jsou to právě tito mladíci, kvůli kterým ve vzduchotěsném chladícím voze umírali zoufalí muži a matky s dětmi? "Muži jsou podezřelí ze spolupráce při převozu uprchlíků z Maďarska do Rakouska ve voze s maďarskou poznávací značkou," oficiálně potvrdil Gábor Schmidt, mluvčí maďarského žalobce.

Soud rozhodl jednomyslně. Čtveřice podezřelá z převaděčství musí zůstat ve vazbě. "Kvůli jejich zahraničním kontaktům panují obavy, že by při vyšetřování na svobodě mohli uprchnout do zahraničí nebo se skrývat," řekl mluvčí Schmidt.

Čtyři muži ale možná nejsou jediní, kdo se na strašlivé smrti běženců podíleli. Maďarská a rakouská policie pokračuje v pátrání a sbírá další stopy. "Policie vyslechla více než dvacet osob a při domovních prohlídkách zabavila materiály, které by mohly vést k rozpletení zločinu," prohlásila mluvčí maďarské policie Viktoria Csiszer-Kovácsová. "Kriminalisté prohledávají nákladní auto, sbírají otisky prstů, stopy DNA a další stopy. Nevynechají ani jediný milimetr," doplnil ji Helmut Marban, mluvčí policie rakouské spolkové země Burgenland.

Ostatky uprchlíků byly převezeny do Vídně na pitvu. Ta potrvá několik dní. Památku 71 lidí uctily stovky Maďarů, kteří v Budapešti beze slova zapalovali svíčky. Na místě, kde se našel nákladní vůz, jsou další květiny. Rakousko už kvůli hrůznému případu vyhlásilo nulovou toleranci převaděčům a pašerákům. A stejně reaguje i Maďarsko. V poutech skončilo už sedmnáct Rumunů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama