Uprchlíci se vydali pěšky do Rakouska, EK přitvrdí kvóty

Brusel/Budapešť/Londýn - Evropská komise se chystá zemím Evropské unie navrhnout přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků, třebaže s jarním návrhem rozmístění 40.000 běženců podle závazných kvót neuspěla. Asi 500 běženců dnes odmítlo dále čekat v Budapešti na nádraží a pěšky se vydalo směrem k rakouské hranici.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Evropská Unie

Stejně tak učinilo asi 300 jejich druhů v nedalekém Bickse, kde je chtěla policie umístit do přijímacího tábora. Británie ohlásila, že přijme několik tisícovek Syřanů a že pošle na Blízký východ v rámci rozšířené pomoci syrským uprchlíkům 100 milionů liber (3,7 miliardy korun). Uprchlická krize byla v Praze tématem mimořádného summitu Visegrádské skupiny (V4), který kvóty na přijímání běženců v rámci EU označil za nepřijatelné.

Evropská komise nadále navrhuje kvóty pro přerozdělení běženců, které ale již dříve členské země EU odmítly. Nově chce EK přemístit z Itálie, Řecka a Maďarska 120.000 běženců. Návrh má příští středu oznámit v Evropském parlamentu šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker. Východní země unie a také Británie kvóty odmítají.

O migraci dnes v Praze jednali představitelé zemí V4, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Shodli se, že visegrádské státy jsou připraveny poskytnou experty a vybavení pro ochranu vnějších hranic takzvaného schengenského prostoru a že chtějí zesílit boj proti pašerákům a bojovat proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

O běžencích budou dnes a v sobotu na neformální schůzce v Lucemburku jednat také ministři zahraničí zemí EU. Česká republika nabízí pomoc takzvaným tranzitním zemím a také státům, odkud běženci prchají. Důraz chce Praha klást i na posílení vnějších schengenských hranic.

Britský premiér David Cameron dnes ohlásil, že jeho země přijme dalších několik tisíc běženců a že na zvládání humanitární krize v souvislosti s konfliktem v Sýrii pošle 100 milionů liber, takže celková dosud vynaložená částka přesáhne jednu miliardu liber. Většina nově přislíbené sumy půjde do Sýrie, zbytek do Turecka, Libanonu a Jordánska.

Počet Syřanů, které Británie přijme, Cameron neupřesnil. Podle úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) to bude 4000 migrantů z uprchlických táborů v Turecku, Libanonu či Jordánsku.

Několika stovkám uprchlíků v Budapešti a Bicske dnes došla trpělivost s maďarskými úřady, které jim bránily v cestě na západ, a migranti nyní pěšky míří k hranicím s Rakouskem. Podle maďarských médií je jejich cesta poklidná. Z maďarských běženeckých táborů dnes uteklo několik stovek lidí. Z tábora v Bicske uprchlo přes 60 osob a dalších asi 300 ze zařízení v Röszke nedaleko hranic se Srbskem. Policie uprchlé z Röszke později zadržela, ti ale opět pohrozili útěkem.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie je zděšená. Vandalové zneuctili téměř 100 židovských hrobů u…

19.02.2019 20:50 Aktualizováno Neznámý pachatel v noci na dnešek zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve…

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Může jít o terorismus

19.02.2019 20:20 Aktualizováno Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Německo povolí Huawei stavbu 5G sítí, USA navzdory

19.02.2019 20:08 Aktualizováno Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních…

Nová evropská průmyslová politika? Franci s Německem odhalily plán

19.02.2019 19:46 Francie a Německo dnes představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama