Europarlament podpořil řešení uprchlického problému, pro byli jen tři čeští poslanci
Štrasburk - Europoslanci dnes na závěr plenárního zasedání ve Štrasburku schválili rezoluci, která podporuje plány Evropské komise na řešení uprchlické krize. Text podpořili jen tři čeští europoslanci z celkem 21.
doporučujeme
Tančík vz. 33 - Nejhorší vozítko československé armády, které bylo úplně k ničemu
Socialistické ideje v podnikání nefungují! Smiřte se s tím!
Půjčovna místo obchodu? IKEA zavádí možnost pronajmout si nábytek
Nepřiznali jste nemovitost? Co hříšníkům hrozí?
Nevycházíte s penězi? Stát vám může dávat na bydlení až 20 tisíc korun
Bankovní účty Čechů v ohrožení! Mobilní aplikace získává přihlašovací údaje
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
Juncker ve středu představil plán přerozdělení uprchlíků, kteří se nyní nacházejí v Řecku, Itálii a Maďarsku. Dohromady má být takto v unii rozmístěno 160.000 lidí. Kromě toho však Juncker vyzval k přijetí trvalého mechanismu rozmísťování migrantů, sestavení seznamu takzvaných bezpečných zemí původu, posílení agentury Frontex nebo pomoci zemím, z nichž lidé utíkají.
Dnešní parlamentní rezoluce, kterou dnes poslanci schválili většinou 432 hlasů ku 142, záměry komise vítá. Místo dosavadních ad hoc rozhodnutí je podle poslanců nezbytné zaujmout dlouhodobý přístup k azylové politice a migraci.
Parlament "vítá iniciativy komise na přemístění a přesídlení", včetně nové iniciativy na naléhavé přemístění migrantů, kteří potřebují mezinárodní ochranu, z Řecka, Itálie a Maďarska. Poslanci také podporují záměr Evropské komise uvést do praxe trvalý a závazný mechanismus přemísťování běženců v krizových situacích. Ten by "pokud možno bral v úvahu preference uprchlíků".
Parlament však také upozornil, že současná situace ukázala "politováníhodný nedostatek solidarity ze strany vlád vůči žadatelům o azyl". V souladu s nepsanou tradicí europarlamentních deklarací text nekritizuje přímo konkrétní členské státy, ale není tajemstvím, že v takzvaných starých členských zemích a v unijních institucích sílí rozladění nad postojem východních zemí EU, které se zdráhají přistoupit na Bruselem administrativně přidělované počty běženců.
Dnešní rezoluci nepodpořila většina českých europoslanců, kteří nejčastěji hlasovali proti a další se hlasování zdrželi či byli nepřítomni. Výjimku tvořili Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina, kteří zvedli ruku pro usnesení. Všichni tři jsou zástupci nejsilnější lidovecké frakce EPP a do europarlamentu je vyslala TOP 09.
Evropský parlament se vyslovil také pro zachování schengenského prostoru volného pohybu osob, který považuje za "jeden z největších úspěchů evropské integrace", a zdůraznil nutnost účinné ochrany jeho vnějších hranic.
Europarlament podpořil také zřízení takzvaných hotspotů, tedy míst identifikace běženců kvůli jejich odlišení a návratu nelegálních migrantů. Europarlament ale "členské státy upozorňuje, že úspěch takových registračních center závisí na jejich vůli přemísťovat uprchlíky z hotspotů na svá území".
Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Může jít o terorismus
19.02.2019 20:20 Aktualizováno Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…
Německo povolí Huawei stavbu 5G sítí, USA navzdory
19.02.2019 20:08 Aktualizováno Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních…
Nová evropská průmyslová politika? Franci s Německem odhalily plán
19.02.2019 19:46 Francie a Německo dnes představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému…
Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…
19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…