Europarlament podpořil řešení uprchlického problému, pro byli jen tři čeští poslanci

Štrasburk - Europoslanci dnes na závěr plenárního zasedání ve Štrasburku schválili rezoluci, která podporuje plány Evropské komise na řešení uprchlické krize. Text podpořili jen tři čeští europoslanci z celkem 21.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Evropská Unie

Juncker ve středu představil plán přerozdělení uprchlíků, kteří se nyní nacházejí v Řecku, Itálii a Maďarsku. Dohromady má být takto v unii rozmístěno 160.000 lidí. Kromě toho však Juncker vyzval k přijetí trvalého mechanismu rozmísťování migrantů, sestavení seznamu takzvaných bezpečných zemí původu, posílení agentury Frontex nebo pomoci zemím, z nichž lidé utíkají.

Dnešní parlamentní rezoluce, kterou dnes poslanci schválili většinou 432 hlasů ku 142, záměry komise vítá. Místo dosavadních ad hoc rozhodnutí je podle poslanců nezbytné zaujmout dlouhodobý přístup k azylové politice a migraci.

Zdroj: YouTube

Parlament "vítá iniciativy komise na přemístění a přesídlení", včetně nové iniciativy na naléhavé přemístění migrantů, kteří potřebují mezinárodní ochranu, z Řecka, Itálie a Maďarska. Poslanci také podporují záměr Evropské komise uvést do praxe trvalý a závazný mechanismus přemísťování běženců v krizových situacích. Ten by "pokud možno bral v úvahu preference uprchlíků".

Parlament však také upozornil, že současná situace ukázala "politováníhodný nedostatek solidarity ze strany vlád vůči žadatelům o azyl". V souladu s nepsanou tradicí europarlamentních deklarací text nekritizuje přímo konkrétní členské státy, ale není tajemstvím, že v takzvaných starých členských zemích a v unijních institucích sílí rozladění nad postojem východních zemí EU, které se zdráhají přistoupit na Bruselem administrativně přidělované počty běženců.

Dnešní rezoluci nepodpořila většina českých europoslanců, kteří nejčastěji hlasovali proti a další se hlasování zdrželi či byli nepřítomni. Výjimku tvořili Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina, kteří zvedli ruku pro usnesení. Všichni tři jsou zástupci nejsilnější lidovecké frakce EPP a do europarlamentu je vyslala TOP 09.

Evropský parlament se vyslovil také pro zachování schengenského prostoru volného pohybu osob, který považuje za "jeden z největších úspěchů evropské integrace", a zdůraznil nutnost účinné ochrany jeho vnějších hranic.

Europarlament podpořil také zřízení takzvaných hotspotů, tedy míst identifikace běženců kvůli jejich odlišení a návratu nelegálních migrantů. Europarlament ale "členské státy upozorňuje, že úspěch takových registračních center závisí na jejich vůli přemísťovat uprchlíky z hotspotů na svá území".

Témata: europoslanci | uprchlíci | EU
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Může jít o terorismus

19.02.2019 20:20 Aktualizováno Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Německo povolí Huawei stavbu 5G sítí, USA navzdory

19.02.2019 20:08 Aktualizováno Německá vláda je nakloněna možnosti dovolit čínské společnosti Huawei účast na budování mobilních…

Nová evropská průmyslová politika? Franci s Německem odhalily plán

19.02.2019 19:46 Francie a Německo dnes představily plán aktivní evropské průmyslové politiky. Měla by starému…

Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…

19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama