Dav běženců se vzbouřil u plotu v Maďarsku, policie nasadila slzný plyn. Zraněno bylo 20 policistů

Budapešť - Na maďarsko-srbské hranici dnes došlo k vážnému incidentu. Policie tam nasadila slzný plyn a vodní děla proti stovkám migrantům, kteří pronikli skrz plot z ostnatého drátu. Během potyček bylo zraněno dvacet maďarských policistů a dvě děti, řekl bezpečnostní poradce maďarského premiéra György Bakondi.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
doporučujeme

Policistům se dav běženců, kteří na ně házeli plastové lahve, podařilo zastavit. Podle současných informací nikdo nebyl zraněn, jen několik lidí po policejním zásahu slzelo. Do čela davu se postavilo několik žen, které nad hlavou držely mimina a malé děti, čímž se podle AP snažily vzbudit u policistů soucit. Ti však nikoho do Maďarska nevpustili.

Zdroj: YouTube

Do oblasti hraničního přechodu Horgoš-Röszke se sjelo více než sto příslušníků maďarské pořádkové policie i členové protiteroristických jednotek. "Na hranici se Srbskem jsou lidé s klacky a kovovými trubkami, kteří házejí předměty po policistech a snaží se dostat na maďarské území," citovala agentura Reuters mluvčího maďarské vlády.

Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa na maďarskou policii kameny a úlomky betonu neustále útočí skupina velmi agresivních migrantů. "Tento útok přichází ze srbské strany. A proto jsem důrazně požádal mého srbského kolegu, aby vyzval srbské úřady, aby okamžitě zasáhly proti této skupině agresivních migrantů," řekl Szíjjártó v maďarské veřejnoprávní televizi.

"Doposud bylo zraněno 20 policistů a sanitky odvezly do nemocnice dvě děti, které utrpěly zranění poté, co je (uprchlíci) přehodili přes bezpečnostní plot," uvedl Bakondi. "Plot určitě obnovíme a posílíme a bezpečnost Maďarska budeme chránit všemi legálními prostředky," prohlásil také bezpečnostní poradce maďarského národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána.

"Policie podniká zákonná a přiměřená opatření na ochranu maďarské státní hranice a vnější hranice Evropské unie," uvedla k zásahu maďarská policie.

Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa na maďarskou policii kameny a úlomky betonu neustále útočila skupina velmi agresivních migrantů. "Tento útok přichází ze srbské strany. A proto jsem důrazně požádal mého srbského kolegu, aby vyzval srbské úřady, aby okamžitě zasáhly proti této skupině agresivních migrantů," řekl Szíjjártó v maďarské veřejnoprávní televizi.

Mluvčí vlády Zoltán Kovács si postěžoval, že srbské úřady dnes s maďarskou stranou nijak nespolupracovaly. Ministerstvo zahraničí v Bělehradě uvedlo, že srbský a maďarský ministr vnitra spolu kvůli situaci na hranici "intenzivně komunikují".

Večer se situace uklidnila, z iniciativy srbských úřadů autobusy odvezly migranty do srbského města Kanjiža ležícího nedaleko hranice,

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyjádřil "krajní znepokojení" nad těmito násilnostmi. Představitelka UNHCR pro střední Evropu Montserrat Feixasová Viheová uvedla, že v potyčkách bylo několik utečenců zraněno. "Jsme krajně znepokojeni, protože jsme viděli násilí, kterému by se bylo možné vyhnout," řekla na hranicích.

Loading...
Témata: Maďarsko | uprchlíci
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o odklad brexitu nevyřešen, skotský soud vyčkává

21.10.2019 16:43 Skotský nejvyšší soud dnes odložil konečné rozhodnutí ve sporu kolem žádosti o odklad brexitu.…

Jak porazit Ficovu stranu? Kiskův plán dostává trhliny hned na začátku

21.10.2019 16:08 Bývalý slovenský prezident a současný předseda nové strany Za lidi Andrej Kiska navrhl vytvořit…

Vydají ho do USA? Assange neuspěl se stížností, soud začne dle plánu

21.10.2019 15:43 Londýnský soud dnes zamítl žádost zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange o odklad končeného…

130 mrtvých. Ve Francii skončilo vyšetřování teroru z listopadu 2015. Kdy…

21.10.2019 13:52 Ve Francii skončilo vyšetřování teroristických útoků z Paříže a Saint-Denis, které si v listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama