Do Chorvatska dorazilo 8900 běženců, panuje napětí. Slovinsko zavedlo kontroly

Záhřeb - Poté, co Maďarsko zavřelo svou jižní hranici, proud migrantů z Blízkého východu se stočil přes Srbsko do Chorvatska. Za posledních 24 hodin tam dorazilo 9200 uprchlíků. Na příliv běženců se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Složitá situace na uzavřené maďarsko-srbské hranici.

Chorvatské úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech dorazí až 20.000 imigrantů. Slovinsko ode dneška podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase zavedlo na příštích deset dní hraniční kontroly.

Chorvatská vláda nejdříve uvedla, že běžence nechá zemí volně procházet, dnes ale chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić řekl, že Záhřeb uzavře hranice se Srbskem, jestli na jeho území během jednoho dne přijde dalších 8000 lidí.

O uprchlické krizi dnes jednal Milanović s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem a slovinským premiérem Miro Cerarem v Lublani. Faymann po schůzce podle agentury Reuters vyzval k zavedení "nových a lepších imigračních zákonů" a k uspořádání summitu Evropské unie k uprchlické problematice. "Musíme se s tímto problémem vypořádat tam, kde začínají vnější hranice (EU)," řekl Faymann.

Slovinský premiér Cerar dodal, že jeho země přijme žadatele o azyl, ale nehodlá vytvořit "koridor" pro uprchlíky, aby mohli přes Slovinsko přejít do Rakouska. Chorvatský premiér Milanović běžencům už dříve slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy, dnes ale varoval, že Chorvatsko má jen omezenou kapacitu pro příjímání uprchlíků.

Na to večer reagovala hněvivě Budapešť. Ministr zahraničí Péter Szijjártó si postěžoval, že Záhřeb posílá migranty do Slovinska a Maďarska, místo aby je registroval. Předvolal si také kvůli tomu chorvatského velvyslance.

Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić odpoledne upozornil, že země "nebude schopna přijmout víc lidí". Večer pak dodal, že Chorvatsko uzavře hranice se Srbskem, jestli na jeho území během jednoho dne přijde dalších 8000 lidí. Policie předtím oznámila, že za poslední dva dny do země vstoupilo už 8900 migrantů.

Zdroj: YouTube

První vlak s asi 800 imigranty dorazil do Záhřebu dnes brzy ráno. Sociální sítě vzápětí zaplavily snímky chorvatských policistů, jak pomáhají s vystupováním malým dětem.

"Uprchlíci přicházejí do Chorvatska přes několik hraničních přechodů," sdělila dnes policie v prohlášení. Situace v příhraničním městečku Tovarnik, kde několik tisíc lidí čeká na přepravu do Záhřebu, byla dnes odpoledne mimořádně napjatá kvůli nedostatku vlaků a autobusů.

V ohromném vedru není podle novinářů informujících z místa k dispozici dostatek vody, jídla a stínu. Do Chorvatska navíc přicházejí další uprchlíci. Někteří běženci se pokusili opustit Tovarnik pěšky po kolejích, ale pořádková policie jim v tom zabránila a koleje blokuje. Také u autobusů, které mají běžence odvážet do přijímacích táborů na různých místech Chorvatska, panuje napjatá atmosféra. Vytvářejí se dlouhé fronty a dochází ke strkanicím. Rozhořčený dav uprchlíků se snaží zvládat stovka pořádkových policistů.

Ostrahu hranic posiluje také Bulharsko, které na pomezí s Tureckem posílá další vojáky, kterých může být celkem až tisíc. Vedle toho dnes bulharský parlament zpřísnil tresty za pašování lidí. Pachatelé mohou dostat až 12 let vězení místo dosavadních maximálně tří.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama