Nenávist na internetu roste, Jourová začne jednat

Brusel – Nejen v souvislosti v migranty, ale i náboženskými skupinami, především muslimy, se na internetu a sociálních sítí objevují příspěvky, které jsou nenávistné a občas i výrazně rasistické. Právě Proti nim by chtěla bojovat eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Věra Jourová, česká eurokomisařka
doporučujeme

Prostřednictvím sociálních sítí se nejen v České republice šíří řada poplašných zpráv, na které se zaměřuje i česká policie. Jedním z nejznámějších je případ zprávy, podle které uprchlíci bezdůvodně podřezali českému zemědělci stádo krav. Takové příspěvky následně vyvolávají vlnu nevole a nenávistných slovních útoků proti migrantům.

Jourová má v plánu sejít se se zástupci velkých internetových firem, se kterými chce o celém problému jednat. „Je to první jednání. Chci testovat, jestli budou ochotni na tomhle spolupracovat," řekla dnes Jourová ČTK a Českému rozhlasu. Další schůzku se zástupci společností Facebook, Google, Twitter či Microsoft plánuje na listopad.

V první řadě je podle české eurokomisařky nutné definovat, které projevy skutečně mají potenciál nenávist vyvolávat. „My si musíme definovat, kam až můžeme jít. A znovu říkám, musíme chránit základní hodnotu, tedy svobodu vyjadřování," upozornila v této souvislosti také Jourová.

Tyto plány zveřejnila Jourová v den, na které do Bruselu spolu s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem kolokvium o základních právech v Evropské unii, které má podtitul „Tolerance a respekt: prevence a boj proti antisemitské a anti-muslimské nenávisti v Evropě".

V souvislosti s tématem komise také zveřejnila průzkum Eurobarometru, podle kterého se více než polovina Evropanů domnívá, že diskriminace na základě náboženského vyznání je velice rozšířené. Třetina lidí se pak obává, že otázka víry může sehrát negativní roli při hledání práce.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kiska zhodnotil slovenské eurovolby. Neskrývá zklamání

26.05.2019 13:02 Také sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, ve kterých podle odhadů znovu oslabila…

Slováci přepisují volební mapu, prahnou po změně

26.05.2019 12:25 Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, které podle odhadů vyhrála koalice…

Brexit bude v říjnu, tvrdí možná nástupkyně Mayové

26.05.2019 11:24 Británie musí z Evropské unie odejít koncem října, i kdyby to mělo být bez dohody. Prohlásila to…

Litva si kromě europarlamentu volí i prezidenta

26.05.2019 11:09 Litevci dnes ve druhém kole prezidentských voleb vybírají mezi dvěma kandidáty. Oba tvrdí, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama