Nenávist na internetu roste, Jourová začne jednat

Brusel – Nejen v souvislosti v migranty, ale i náboženskými skupinami, především muslimy, se na internetu a sociálních sítí objevují příspěvky, které jsou nenávistné a občas i výrazně rasistické. Právě Proti nim by chtěla bojovat eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Věra Jourová, česká eurokomisařka
doporučujeme

Prostřednictvím sociálních sítí se nejen v České republice šíří řada poplašných zpráv, na které se zaměřuje i česká policie. Jedním z nejznámějších je případ zprávy, podle které uprchlíci bezdůvodně podřezali českému zemědělci stádo krav. Takové příspěvky následně vyvolávají vlnu nevole a nenávistných slovních útoků proti migrantům.

Jourová má v plánu sejít se se zástupci velkých internetových firem, se kterými chce o celém problému jednat. „Je to první jednání. Chci testovat, jestli budou ochotni na tomhle spolupracovat," řekla dnes Jourová ČTK a Českému rozhlasu. Další schůzku se zástupci společností Facebook, Google, Twitter či Microsoft plánuje na listopad.

V první řadě je podle české eurokomisařky nutné definovat, které projevy skutečně mají potenciál nenávist vyvolávat. „My si musíme definovat, kam až můžeme jít. A znovu říkám, musíme chránit základní hodnotu, tedy svobodu vyjadřování," upozornila v této souvislosti také Jourová.

Tyto plány zveřejnila Jourová v den, na které do Bruselu spolu s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem kolokvium o základních právech v Evropské unii, které má podtitul „Tolerance a respekt: prevence a boj proti antisemitské a anti-muslimské nenávisti v Evropě".

V souvislosti s tématem komise také zveřejnila průzkum Eurobarometru, podle kterého se více než polovina Evropanů domnívá, že diskriminace na základě náboženského vyznání je velice rozšířené. Třetina lidí se pak obává, že otázka víry může sehrát negativní roli při hledání práce.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Devastující a hrůzné. Světoví lídří jsou zděšeni terorem na Srí Lance

21.04.2019 11:22 Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance, které si dnes vyžádaly přes 180 mrtvých,…

Do evropských voleb promluví rozdílná pravidla i brexit

21.04.2019 10:23 Voliči z členských zemí Evropské unie budou za necelých pět týdnů rozhodovat o novém složení…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Zásah na hřbitově v Římě: Kameník schovával v hrobech kokain a pistoli …

21.04.2019 08:44 Italská policie zatkla kameníka, který schovával kokain a pistoli ve dvou hrobech na hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama