V4 chystá společnou ochranu své hranice, tvrdí Maďarsko a pustilo se do Chorvatska

Budapešť - Šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár dnes oznámil, že se Visegrádská čtyřka (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) připravuje na případnou společnou ochranu hranic. Budapešť se dnes kvůli uprchlické krizi opřela do Chorvatska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici

Lázár také uvedl, že ministerský předseda Viktor Orbán již podniká příslušné diplomatické kroky.

V4 podle Lázára prokázala v souvislosti s uprchlickou krizí v solidaritu, která byla výjimečného významu. Skupina se na svém summitu shodla na společném postupu při řešení problematiky masového příchodu běženců. V září na mimořádné schůzce unijních ministrů vnitra ale Polsko hlasovalo pro kvóty pro přerozdělení 120 tisíc uprchlíků.

Zatímco Praha chce výsledek ministerské rady o kvótách respektovat, Bratislava podniká právní kroky, kterými chce rozhodnutí zvrátit. Maďarsko podle Lázára Bratislavu podporuje.

Chorvatsko není připravené na EU?

"Pokud Chorvatsko není schopné dostát závazným unijním azylovým předpisům a registrovat přicházející běžence, pak to vyvolává pochyby o oprávněnosti chorvatského členství v Evropské unii i o jeho připravenosti na vstup do schengenského prostoru," řekl dnes Lázár.

Maďarsko podle Lázára plot budovat musí, protože to je to jediné, čemu organizátoři migračních přesunů rozumějí. Maďaři již v polovině září dokončili stavbu pohraničního plotu na pomezí se Srbskem, nyní Budapešť hlásí dva dokončené úseky na hranicích s Chorvatskem. První je dlouhý 78 kilometrů, druhý 38 kilometrů.

Lázár řekl, že v případě otevření koridoru pro běžence, kteří putují přes Chorvatsko, bude Budapešť postupovat podobně jako vůči Srbsku, tedy uzavře maďarsko-chorvatskou hranici, aby bylo možné do Maďarska vstupovat jen přes oficiální vstupní místa.

"Čekáme, až se Rakousko a Německo rozhodnou, co chtějí," řekl Lázár. Pokud by obě země s koridorem pro volný průchod běženců souhlasily, považovala by to Budapešť za pozvání a cestu by jim otevřela. Rakousko v září ale takový koridor odmítlo.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama