Rozuzlení tragédie letu MH17? Nizozemsko zveřejní zprávu o příčinách katastrofy

Haag - Již zítra by měl být zveřejněna dlouho očekávaná zprávu o výsledcích vyšetřování tragédie letu MH17 na východě Ukrajiny. Dokument Nizozemského bezpečnostního úřadu (OVV) se bude týkat zejména příčin neštěstí, odpovědnost za útok na civilní letoun údajně nezkoumala.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Kyjev a jeho západní spojenci obviňují z útoku na letoun povstalce vyzbrojované Moskvou či přímo ruskou armádu, Rusko naopa varuje před unáhlenými závěry a předkládá své vlastní verze událostí. Tou hlavní je raketový útok ukrajinského bojového letounu.

"Analýza nedá odpověď o vině, to je záležitost policejního šetření," varovali nizozemští vyšetřovatelé před očekáváním konečného rozuzlení tragédie, která výrazně vyhrotila napětí mezi Západem a Moskvou. Zpráva zvláštního policejního týmu sestaveného nizozemskou prokuraturou, jehož členy jsou kriminalisté z několika zemí, má spatřit světlo světa v prosinci.

Všechny hlavní verze se shodují v předpokladu, že letoun byl zasažen raketou. Předběžná zpráva OVV z loňského září uvedla, že trup letounu proděravělo velké množství rychle letících projektilů, které způsobily, že se stroj ve vzduchu rozpadl. Už tento poznatek vyvolal silné podezření, že letoun sestřelila raketa země-vzduch.

Na své zprávě o příčinách tragédie pracovali nizozemští experti bezmála patnáct měsíců. Podle dostupných informací má mít čtyři části. První se má zabývat vlastními příčinami zkázy malajsijského letounu, další pak má analyzovat rozhodnutí povolit přelet dopravního letadla nad válečnou zónou.

Vyšetřovatelé se údajně věnovali i tomu, proč se zprávy o smrti pasažérů dostaly k pozůstalým až po dvou či čtyřech dnech. Dokument má obsahovat také časový rozbor posledních okamžiků před katastrofou včetně odhadu, kdy cestující pochopili nevyhnutelnost tragického konce.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomoc migrantům či seniorům. Lékaři bez hranic kvůli COVID-19 rozšiřují…

03.04.2020 18:04 Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF) rozšiřují svou pomoc v boji s nemocí COVID-19…

Čtvrt milionu evropských občanů nemůže kvůli koronaviru domů, EU jim pomůže

03.04.2020 17:55 Přibližně čtvrt milionu občanů Evropské unie se dosud marně snaží dostat domů z mimoevropských zemí…

COVID-19: Itálie je na dobré cestě, karanténa ale potrvá nejspíš do května

03.04.2020 17:32 Itálie je podle tamních úřadů i epidemiologů vzhledem k optimistickému vývoji z posledních dní nyní…

Německo má 80 tisíc případů COVID-19, počet obětí už překročil tisíc

03.04.2020 17:30 Aktualizováno Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl téměř 80.000. Za posledních 24 hodin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy